Wsparcie rządowe dla kredytobiorców po ostatnich podwyżkach stóp procentowych

0
313

Rząd planuje wsparcie dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w opałach na skutek zmian stóp procentowych.

Szykują się rozmaite formy pomocy  kredytobiorcom, którym zmiana stóp procentowych drastycznie podniosła raty spłacanych kredytów.

Na początek – wakacje kredytowe. Planowane są dwie tury wakacji, 4 miesiące w 2022r.  i 4 miesiące w 2023 r.  Czyli łącznie można będzie wstrzymać spłatę kredytów na 8 miesięcy, bez dodatkowych odsetek.  Wakacje kredytowe będą dotyczyć wyłącznie kredytów w złotówkach.

Rząd zapowiada także nowy wskaźnik oprocentowania kredytów. Likwidacja spowoduje, że kredytobiorcy zaoszczędzą  ok 1 mld zł rocznie, począwszy od 2023 r.

Do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK) – trafią dodatkowe środki. Zwiększy się on z 600 mln zł do 2 mld. W razie potrzeby kwota ta będzie sukcesywnie zwiększana. Wnioski o pomoc w ramach FWK można składać elektronicznie.

Niezależnie od tego, już dziś kredytobiorcy z problemami w spłacie rat kredytów mogą korzystać z dopłat z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Należy spełnić jeden z poniższych warunków:

  • posiadać status bezrobotnego (przynajmniej jeden z kredytobiorców)
  • miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów
  • miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytów nie przekracza określonej kwoty – w 2022 r. to 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Maksymalne wsparcie z FWK wynosi 2 tys. zł. Można z niego korzystać przez 36 miesięcy, co daje łącznie 72 tys. zł. Wsparcie ma charakter zwrotny. Spłata rozpoczyna się po 2 latach od wypłaty ostatniej dopłaty i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach. Jeśli terminowo zapłacisz pierwsze 100 rat  pożyczki z FWK, pozostałe 44 raty zostaną umorzone.

202205101Wspieramy_Polakow_w_splacie_kredytow_hipotecznych_w11