„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.
Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
Uroczystości przygotowane przez wrocławski oddział IPN w dniu 1 marca
- Wrocław, godz. 11.00 – obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowane na kwaterach więziennych Cmentarza Osobowickiego
- Oleśnica – umieszczenie tabliczki memoratywnej na Rondzie Żołnierzy Wyklętych w Oleśnicy. W tym roku umieszczony zostanie znak pamięci – GENERAŁ AUGUST EMIL FIELDORF NIL.
- Popielówek – Wioska Żołnierzy Niezłomnych – wspomnienie o ks. Bernardzie Pycliku: msza św. w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Popielówku (godz. 11:00), złożenie kwiatów na grobie Tadeusza Pietryki, IV Indywidualny Bieg Niepodległości im. Tadeusza Pietryki (w biegu można wziąć udział wirtualnie w swoim miejscu zamieszkania, pokonując trasę 2700 metrów i dokumentując ten fakt), konferencja popularnonaukowa „Losy Żołnierzy Niezłomnych na Dolnym Śląsku” przygotowana przez Pracowników IPN we Wrocławiu, odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ks. Bernarda Pyclika przed kościołem parafialnym w Lubomierzu, koncert patriotyczny z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa.
Źródło – https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/138079,Narodowy-Dzien-Pamieci-Zolnierzy-Wykletych-1-marca-2021.html#page