Lubin: dwa domy dziecka oddane do użytku

0
883
Fot. lubin.pl

Przy ul. Bilińskiego i Budziszyńskiej w Lubinie powstały kolejne dwa nowoczesne domy dziecka. W placówkach tych wkrótce zamieszka 28 młodych osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Inwestycje zrealizował powiat lubiński, przy wydatnym wsparciu środków unijnych.

Łączny koszt budowy obu placówek to ponad 7 mln. zł (po ok. 3,6 mln zł każda). Aż 85 procent tej kwoty pochodzi z dotacji z Unii Europejskiej. A ściślej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Resztę wyłożyło Starostwo Powiatowe w Lubinie.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku również w ramach tego programu podobny obiekt powstał przy ul. Wierzbowej. Tam od lutego tego roku mieszka 14 osób.

Budynek przy ul. Budziszyńskiej wykonała spółka Fobis z Lubina, natomiast budową placówki przy ul. Bilińskiego zajmowało się przedsiębiorstwo Usługi Ogólnobudowlane Damian Kubiak z Polkowic.

Fot. lubin.pl/Dom dziecka przy ul. Bilińskiego

Wszystkie trzy domy dziecka powstały na podstawie podobnego projektu. Każdy ma trzy kondygnacje i powierzchnię około 500 mkw. Znajduje się w nich pięć pokoi dwuosobowych i cztery jednoosobowe, pokój dla opiekuna, trzy łazienki oraz toaleta, przestronna kuchnia, salon, świetlica oraz sala do ćwiczeń w piwnicy.

W ciągu kilku najbliższych dni do nowo powstałych placówek wprowadzi się 28 młodych osób w wieku od 10 do 22 lat. Są to wychowankowie Powiatowego Centrum Opieki i Wychowania w Lubinie, z których większość dotychczas mieszkała w trzech jednorodzinnych domach, wynajmowanych przez lubińskie starostwo od osób prywatnych.

– Budynki są nowoczesne i w pełni wyposażone, począwszy od sprzętów kuchennych i łazienkowych po sprzęty biurowe, RTV czy kompletne wyposażenie sali komputerowej – informuje Alicja Przystupa, dyrektor Powiatowego Centrum Opieki i Wychowania w Lubinie.

źródło: lubin.pl