Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie – nowy kierunek kształcenia, po którym nie trudno znaleźć pracę

0
1145
Mat. szkoły

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 2 IM. JANA WYŻYKOWSKIEGO przy ul. Szpakowej 1 w Lubinie ma bardzo ciekawą propozycję nauki dla tegorocznych ośmioklasistów.
MONTER ZABUDOWY I ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W BUDOWNICTWIE to nowy kierunek w szkole zawodowej.

Absolwencie, pamiętaj, że wybierając naukę w branżowej szkole I stopnia w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie wybierasz pewną przyszłość.

Na pewno nie raz byłeś świadkiem sytuacji, że ktoś kupił nowe mieszkanie lub zamierzał wyremontować dotychczasowe i musiał zmierzyć się z ogromnym wyzwaniem, jakim jest znalezienie dobrych fachowców. Niestety, na rynku jest taki niedobór specjalistów, że trzeba z dużym wyprzedzeniem szukać ekipy, która wykona dla nas roboty wykończeniowe.

I Ty możesz stać się takim poszukiwanym fachowcem, zwłaszcza jeśli cechuje Cię odpowiedzialność, sumienność oraz dokładność podczas wykonywania zadań, co jest podstawą jakości i trwałości Twojej pracy.  Z pewnością kluczem do pełnego sukcesu będzie wyczucie proporcji, piękna i estetyki.

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie to wszechstronny zawód, który obejmuje:

  • montaż suchej zabudowy (ścianek działowych, sufitów podwieszanych, obudów konstrukcji),
  • wykonywanie okładzin ściennych (z materiałów drewnianych, ceramicznych, kamiennych, tworzyw sztucznych),
  • wykonywanie podłóg (z drewna, płytek lastrykowych, ceramicznych, z tworzyw sztucznych, wykładzin rulonowych z tworzyw sztucznych oraz posadzek bezspoinowych),
  • malowanie i roboty tapeciarskie (w różnych technikach i z różnych materiałów),
  • remonty i konserwację pomieszczeń (z przedmiarem tych robót obliczając zapotrzebowanie materiałowe oraz rozliczając koszty ich wykonania).

Atutem nauki w tym zawodzie jest patronat firmy URBEX nad klasą. Ta dobrze znana w mieście firma zapewni uczniom praktyki zawodowe.

Perspektywy zatrudnienia

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie może znaleźć zatrudnienie w firmach budowlanych oraz remontowych realizujących prace wykończeniowe lub założyć własną firmę wykonującą roboty wykończeniowe. Perspektywy pracy w budownictwie są bardzo kuszące. Zarobki w budownictwie znalazły się na 8. miejscu najlepiej opłacanych branż w roku 2019 (wg rankingu opracowanego przez portal wynagrodzenia.pl).

Kończąc szkołę uzyskasz zawód monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie i zdobędziesz kwalifikację BD.04. Wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych. Czas trwania nauki wynosi 3 lata.

Co potem?

Absolwenci branżowej szkoły I stopnia mogą kontynuować naukę w:

  • branżowej szkole II stopnia i tam uzyskać tytuł technika robót wykończeniowych w budownictwie.
  • liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.Celem nauki w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie jest wykształcenie specjalisty atrakcyjnego na rynku pracy.  Zdobyty zawód umożliwi Ci dobry start w dorosłe życie. Wszechstronne umiejętności jakie zdobędziesz odpowiadają na zapotrzebowanie rynku na „złote rączki” – fachowców, którzy mogą podjąć się różnorodnych zadań związanych z budową i remontem.

 

(mat. szkoły: ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 2 IM. JANA WYŻYKOWSKIEGO, ul. Szpakowa 1, 59-300 Lubin, TEL.: 722 200 513 www.zs2lubin.edu.pl)