Na grzyby z telefonem i w odblaskowych ubraniach

0
616
mat. KPP w Lubinie

Właśnie rozpoczynamy sezon na grzyby. Wiele osób doskonale zna tereny, w które zapuszcza się na grzybobranie, ale są i tacy, którzy przeceniają swoje możliwości.
Policja apeluje, żeby na grzybobranie nie udawać się w pojedynkę, a jeśli już, to wychodząc z domu mówić najbliższym w jakim rejonie będziemy, zawsze zabierać ze sobą telefon komórkowy i ubierać się w rzeczy, które mają odblaskowe elementy.

Co radzą policjanci?

*Nie oddalajmy się od osób z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.
*Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy. Warto w Google Maps zaznaczyć miejsce, gdzie zaparkowaliśmy nasze auto.
*Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, albo nawet oznaczajmy je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca z którego wyruszyliśmy.
*Oceńmy realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzamy spędzić w lesie.
*Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych.
*Nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu.
*Jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając zaalarmujmy Policję.
* Nigdy nie zostawiajmy  w zaparkowanych samochodach cennych przedmiotów, które mogą skusić złodzieja.
Do akcji prowadzonej po zgłoszeniu zaginięcia osoby angażowani są wszyscy policjanci, strażacy, a nawet leśnicy. Wykorzystywane są wszystkie możliwe środki, by jak najszybciej dotrzeć do zaginionego. Często do takich poszukiwań angażowany jest pies tropiący oraz policyjny śmigłowiec, wyposażony w specjalistyczny sprzęt pomagający odnaleźć człowieka w bardzo trudnym i niedostępnym terenie – podaje Sylwia Serafin, oficer prasowy KPP w Lubinie i dodaje:
Niestety pracę służbom ratunkowym często utrudnia to, że zaginione osoby najczęściej nie mają przy sobie telefonu komórkowego, nie informują też rodziny w którym kierunku udają się na grzybobranie. Dlatego tak ważne jest wyposażenie grzybiarza w naładowany telefon komórkowy, który umożliwi kontakt z policją w sytuacji zagubienia. Warto wychodząc do lasu ubrać kamizelkę odblaskową, dzięki której będziemy bardziej widoczni co zapewne ułatwi służbom szybsze dotarcie do poszukiwanego.