Policja apeluje: Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo w dniu Wszystkich Świętych i Zaduszki

0
585

Przełom października i listopada to czas wzmożonych działań Policji ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, zwłaszcza w okresie uroczystości „Wszystkich Świętych” oraz „Zaduszek”. W tym roku, wzorem lat ubiegłych, funkcjonariusze ruchu drogowego, wspierani przez funkcjonariuszy prewencji, będą realizowali czynności mające na celu ograniczenie negatywnych zachowań na drogach, utrzymanie płynności ruchu, w szczególności w okolicach cmentarzy. Intensywność działań dostosowana zostanie do przewidywanego natężenia ruchu i lokalnych uwarunkowań.

W trakcie działań na drogach policjanci będą sprawdzać m.in.: przestrzeganie ograniczeń prędkości na drogach dojazdowych do miast, stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci, stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów, właściwe używanie świateł zewnętrznych pojazdów, stosowanie przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych.

Funkcjonariusze obejmą również szczególnym nadzorem okolice cmentarzy, w tym miejsca, gdzie nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego i tam gdzie ruch dla pojazdów zostanie całkowicie zamknięty.

W Wołowie w dniu 1 listopada Ulica Gajowa zostanie częściowo zamknięta. Asfaltowy parking przy ul. Rawickiej zostanie w części udostępniony handlarzom, a dodatkowy parking znajdować się będzie, wzorem lat ubiegłych na wyznaczonym terenie przy ul. Rawickiej.

Z uwagi na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 338 na terenie miasta Wołów i wiążące się z tym objazdy i wzmożony ruch samochodowy, informujemy o wprowadzonym przez Burmistrza dla mieszkańców Wołowa darmowym publicznym transporcie miejskim, który funkcjonował będzie w dniu 1 listopada.

W Brzegu Dolnym w dniu 1 listopada nie przewiduje się zmian organizacji ruchu. Kierujący będą mieli do dyspozycji parkingi znajdujące się przy cmentarzu.

Z uwagi na trwający stan epidemii funkcjonariusze podczas działań zwrócą także szczególną uwagę na sposób przestrzegania przez mieszkańców obowiązujących obostrzeń sanitarnych, w szczególności zachowywania dystansu społecznego, czy tam gdzie to nie możliwe, respektowania nakazu zasłaniania ust i nosa.

Funkcjonariusze dotąd uświadamiali mieszkańców regionu, że nieprzestrzeganie obostrzeń może narazić inne osoby na utratę zdrowia i życia. Obecna sytuacja epidemiczna sprawia jednak, że musimy spodziewać się bardziej zdecydowanych reakcji ze strony funkcjonariuszy.

Przypominamy! W przypadku interwencji podjętej przez policjantów możemy zostać pouczeni, ukarani mandatem, może być też skierowany wobec nas wniosek do sądu lub sporządzona informacja do sanepidu. Należy pamiętać, że od indywidualnej oceny interweniującego funkcjonariusza zależy jakie będą konsekwencje takiej kontroli.

mł. asp. Marzena Pawlik
KPP w Wołowie