Uważaj, ktoś może podszyć się pod twojego znajomego i wyłudzić pieniądze

0
972

Włamują się na konta w mediach społecznościowych. Podszywają się pod naszych znajomych, proszą o pomoc, bo… muszą coś pilnie zapłacić za pomocą blika.
I w ten sposób nas oszukują. Jak się okazuje, nawet młode osoby mogą dać się nabrać, no bo przecież o pomoc na, przykład na messengerze, proszą nasi znajomi i przyjaciele.
Zanim komukolwiek przekażecie pieniądze zadzwońcie i dopytajcie, czy o pożyczkę faktycznie prosi przyjaciel czy też oszust.

Oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. W mediach społecznościowych włamują się na konta znajomych czy bliskich i piszą, że pilnie potrzebują pieniędzy. Osoba podszywająca się pod naszego znajomego informuje, że jest w olbrzymich kłopotach finansowych i pilnie potrzebuje gotówki lub – tak jak to miało miejsce w tym przypadku – prosi o zapłacenie za zakupy. W rzeczywistości nie dość, że żaden nasz znajomy nie otrzymuje pieniędzy to oszust nie płaci za zakupy a pieniądze wybiera za pomocą kodu BLIK np. w bankomacie. W takiej sytuacji nie działajmy w emocjach i nie ulegajmy presji rzekomych bliskich. Oszuści będą wymyślali najróżniejsze historie, np. zgubiony portfel, skradziona torebka, czy potrzeba wykupienia drogich leków, wszystko  po to, aby jak najszybciej okraść nas z pieniędzy. W taki sposób mieszkańcy Lubina stracili po 1000 złotych ze swojego konta. Tylko jedna osoba wykazała się czujnością i nie przekazała kodu – mówi Krzysztof Pawlik, zastępca oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

W związku z tym, że nie jest to pierwsza taka sprawa prowadzona przez lubińskich policjantów, kolejny raz apelują o ostrożność. Nikomu nie udostępniajmy danych do kont bankowych. W żadnym wypadku nie udostępniajmy żadnym osobom kodów BLIK. Jeśli mamy wątpliwości co do rzekomego bliskiego, najlepiej po prostu do niego osobiście zadzwonić. A jeżeli faktycznie potrzebować on będzie pieniążki przekażmy mu je osobiście.

Mocno ograniczone zaufanie i zachowanie czujności może uchronić nas przez skuteczną napaścią oszustów. Warto o tym również wspominać innym, zarówno członkom rodziny jak i znajomym.