Telefony komórkowe ma prawie każdy z nas. Codziennie używamy setki przydatnych aplikacji. Jedną z nich jest m.in aplikacja BLISKO, o której pisaliśmy już w naszych artykułach. Można dzięki niej dowiedzieć się o ważnych wydarzeniach z życia gminy Wińsko, a także otrzymać różne ostrzeżenia, np. przed burzą lub gradobiciem.
Korzystanie ze smartfonów wkracza w nową erę.
Chcesz sprawdzić tożsamość innej osoby lub potwierdzić swoją? Możesz to zrobić za pomocą darmowej aplikacji mObywatel na smartfon — wszędzie tam, gdzie do potwierdzenia tożsamości wystarczy dokument ze zdjęciem, na przykład na poczcie, w sklepie, punkcie usługowym. Nawet gdy masz stłuczkę lub podpisujesz z kimś umowę. Z aplikacji skorzystasz również w sklepach i punktach usługowych, które posługują się mWeryfikatorem. Pobierz aplikację i sprawdź, jak działa usługa mTożsamość.
Jak załatwić sprawę
mObywatel to oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Jest bezpłatna. Dzięki niej masz szybki dostęp do elektronicznych dokumentów i usług.
Kiedy możesz korzystać z mTożsamości
Dzięki mTożsamości sprawdzisz tożsamość i wymienisz się danymi bez spisywania, skanowania czy fotografowania dowodu osobistego. Wymieniać się danymi możesz tylko z innymi użytkownikami aplikacji mObywatel, których smartfon ma ten sam system operacyjny co twój. Jeśli na przykład ty masz iPhone’a, a inny użytkownik telefon z Androidem — nie wymienicie się danymi.
Swoją tożsamość potwierdzisz również w sklepach, klubach sportowych lub punktach usługowych, które korzystają z aplikacji mWeryfikator — obsługa może wyłącznie pobrać twoje dane, ale nie może ich zapisać. mWeryfikator nie pozwoli też zrobić zrzutu ekranu z twoimi danymi.
Ile zapłacisz
Aplikacja jest bezpłatna. Zapłacisz jedynie za korzystanie z internetu lub połączenia telefoniczne — według taryfy operatora, z którego usług korzystasz na swoim smartfonie.
Bezpieczeństwo i wiarygodność danych w mTożsamości
Ze względów bezpieczeństwa dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostajesz go przy aktywacji aplikacji — jest przypisany do ciebie i twojego telefonu.
Nawet jeśli zgubisz telefon, dane nadal są bezpieczne — chroni je nie tylko zaszyfrowany zapis, ale też zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, które wybierasz przy aktywacji aplikacji. Dodatkowo możesz całkowicie zastrzec wydany certyfikat:
– w aplikacji na innym smartfonie (musisz ją pobrać na inny smartfon),
– pod numerem (+42) 253 54 74 od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem świąt, w godzinach 7.00-18.00.
Niektóre urządzenia z funkcją Bluetooth są podatne na atak złośliwego oprogramowania — nazywa się to podatnością BlueBorne. Dlatego dane w aplikacji są zaszyfrowane tak, by były bezpieczne w każdej sytuacji. Aplikacja ponadto sprawdza, czy telefon jest podatny na taki atak. Jeśli twój telefon wymaga aktualizacji — zobaczysz takie zalecenie przy instalacji aplikacji. Jeśli producent systemu operacyjnego lub twojego telefonu wprowadził odpowiednią aktualizację, warto z niej skorzystać.
Wiarygodność danych innej osoby potwierdza status certyfikatu. Zobaczysz go podczas wymiany danych oraz w historii pobranych danych. Dodatkowo możesz sprawdzić, czy twój certyfikat online jest aktualny — aby to zrobić, wybierz odpowiednią ikonę, która wyświetla się wraz z danymi osoby.
inf.wł./obywatel.gov.pl