Światowy Dzień Zdrowia, ang. World Health Day – święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.
Na co dzień niewiele się o nich mówi – o bohaterkach i bohaterach w białych fartuchach.
Teraz, kiedy cały świat walczy z pandemią koronawirusa, zauważamy ich, niekiedy heroiczną służbę dla innych. Obecnie pracują po kilkanaście godzin z rzędu, po kilka dyżurów, bo wiedzą, że potrzeba rąk do pracy.
Według najnowszych danych, aż 17 procent osób zarażonych koronawirusem w Polsce to pracownicy służby zdrowia.
Pielęgniarki, ratownicy medyczni, lekarze pracują pod wielką presją. Z jednej strony ciąży na nich ogromną odpowiedzialność za życie pacjentów, z drugiej zdarza się, że osoby którym pomagają są w stosunku do nich agresywne. Oczywiście są także pacjenci, którzy mówią „dziękuję”.
Niestety, obecna sytuacja wprowadziła wiele zmian w codziennym funkcjonowaniu wielu placówek.
Jak mówi Elżbieta Magda, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wińsku, pandemia ma ogromny wpływ na codzienną pracę jednostki.
– Z powodu zagrożenia przełożono zabiegi rehabilitacyjne, a także wizyty u lekarzy specjalistów ograniczone są do niezbędnego minimum. Prosimy pacjentów, którzy w większości stosują się do zaleceń, aby zawsze najpierw dzwonili do swojej przychodni i dowiedzieli się jak powinni załatwić swoja sprawę. Naprawdę wiele możemy zrobić przez telefon – zapewnia dyrektor.
Czego powinniśmy życzyć wszystkim pracownikom służby zdrowia z okazji ich święta?
– Dużo zdrowia, wytrwałości, wyrozumiałych i cierpliwych pacjentów, szczególnie w tym trudnym czasie, żeby skończył się , jak najszybciej. Serdeczne podziękowania za dotychczasową pracę i zaangażowanie, za dbałość o dobro pacjentów – odpowiada dyrektor.
Przy okazji Elżbieta Magda ponawia apel o pozostanie z w domach.
– Bardzo prosimy, aby pacjenci nie przychodzili do przychodni – kontakt telefoniczny to powinna być pierwszy krok. Bardzo prosimy także o zastanowienie się, przemyślenie jakie leki są potrzebne. Prosimy o 1 telefon w sprawie wszystkich potrzeb, a nie za każdym razem jak się coś przypomni. To nam bardzo ułatwi pracę – podkreśla dyrektor SP ZOZ w Wińsku.
Czy wiesz, że…
W Wińsku pracują 4 pielęgniarki (w tym pielęgniarka „szkolna”), 1 położna, 2 rejestratorki medyczne, 2 mgr fizjoterapii, 1 masażysta
W Krzelowie – 2 pielęgniarki, 1 położna, 1 rejestratorka medyczna
W Głębowicach – 1 pielęgniarka, 1 pracownik gospodarczy
Oprócz tego, w SP ZOZ zatrudniony jest 1 konserwator i 1 księgowa
Lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej jest 5, a lekarzy AOS 4.