Warsztaty zielarskie w Głębowicach

0
1539
Fot. polskieradio.pl

Jak zrobić lecznicze kremy, pomadki i balsamy? Które zioła są odpowiednie na poszczególne schorzenia? W teorii i praktyce będzie możliwość uzyskania odpowiedzi na powyższe pytania, już w piątek 30 sierpnia br. o godz. 17:00 w Głębowicach. Tam parafia pw. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel organizuje specjalne warsztaty zielarskie.

Po raz pierwszy w poklasztornym kompleksie „Garnierówka” w Głębowicach odbędą się warsztaty zielarskie prowadzone przez Maciej Zawieruchę (Zielony Wulkan). Biorąc udział w warsztatach można zdobyć wiedzę na temat ziół leczniczych, m.in. rozpoznawać gatunki ziół, a także poznać ich właściwości lecznicze. Zaproszenie na warsztaty skierowane jest do wszystkich chętnych, bez względu na posiadaną wiedzę w tym temacie.

Relikwie męczenników w Głębowicach

Udział w warsztatach jest bezpłatny; są one finansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019”.

Co na to Wójt gminy Wińsko?

Co ja na to? Sama bym się zapisała, gdybym miała trochę więcej czasu i talentu. Zioła to świetny pomysł dla Garnierówki, która działa przecież w obiektach poklasztornych. A klasztory miały swoje tradycje zielarskie, więc wszystko dobrze się kojarzy i do siebie pasuje. Potężne środki, zarówno unijne jak i te od parafian, zaangażowanie ludzi wokół sprawy odbudowy i renowacji zespołu poklasztornego, muszą w końcu przynieść efekt promocyjny, turystyczny, a z czasem również komercyjny. Może jakieś receptury i produkty staną się znakiem firmowym Głębowic i gminy Wińsko? Wierzę w pomysłowość i zaradność proboszcza i zaangażowanie jego współpracowników. Cieszę się również, że każdy robi (z dobrym skutkiem) to, co do niego należy. Gmina uzyskała środki na porządną drogę Głębowice – Stryjo z programu rządowego Fundusz Dróg Samorządowych. Marzy mi się, że już za rok zaczną nią jeździć tłumy turystów i pielgrzymów do Garnierówki, np. po jakieś niezwykłe zielarskie produkty – podkreśla wójt Jolanta Krysowata – Zielnica.

Już po raz drugi z rzędu środki z programu Kultura – Interwencje Narodowego Centrum Kultury trafiły do gminy Wińsko. W ubiegłym roku pozyskał je GOK i Fundacja Szacunek na wydanie książki o historii Wińska, film dokumentalny i wystawę plenerową starych fotografii, a w tym roku Garnierówka na opisane tu przedsięwzięcie. Gratulujemy!