Czy mieszkańcy Lubina będą mogli zapłacić jedynie 1% kwoty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność? Takie plany ma prezydent Lubina Robert Raczyński. Projekt muszą jeszcze zaakceptować Radni.
– Na najbliższą sesję rady miejskiej skieruję projekt uchwały o 99-procentowej bonifikacie. Konsekwentnie wspieram własność prywatną – mówi Robert Raczyński.
1 stycznia 2,5 mln użytkowników wieczystych w Polsce na mocy prawa stało się właścicielami gruntów. Chodzi konkretnie o tereny przeznaczone na cele mieszkaniowe. Znika dotychczasowa opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego, jednak za przekształcenie trzeba będzie zapłacić. Termin pozostaje bez zmian – do 31 marca. Do wyboru są dwie możliwości.
Można zdecydować się na 20 rocznych opłat przekształceniowych, które będą wynosić tyle, ile roczna opłata za użytkowanie wieczyste, jaka obowiązywałaby w 2019 roku. Drugą możliwością jest opłacenie równowartości tych 20 rat z góry – jednorazowo. W tym przypadku, jeśli chodzi o grunty Skarbu Państwa, obowiązuje bonifikata w wysokości 60 proc., zaś przy gruntach samorządowych, jak informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, „bonifikata jest fakultatywna i zależy od decyzji lokalnych władz”.
W Lubinie jest 18 tysięcy użytkowników wieczystych gruntów miejskich. Jak wskazuje lubiński magistrat, przekształcenie we własność będzie dotyczyć 65 proc. z nich. – Na razie nie przekształcą się między innymi przedsiębiorcy korzystający z pomocy publicznej, bo muszą przedstawić dokumenty, a ich składanie potrwa. A na przykład cudzoziemcy – w Lubinie też są tacy użytkownicy – będą musieli poczekać na zgodę MSWiA około czterech miesięcy – wylicza Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina.
Miasto szykuje bardzo wysoką obniżkę dla tych, którzy zdecydują się zapłacić wszystko od razu. Prezydent Raczyński zapowiedział, że skieruje do rady miejskiej projekt uchwały o 99-procentowej bonifikacie. Radni powinni się zająć sprawą już na najbliższej sesji, czyli jeszcze w styczniu.
Jak mówi wiceprzewodniczący lubińskiej rady Tomasz Górzyński, pomysł jest bardzo dobry.
– Oczywiście będą głosował „za” – zapowiada Górzyński. – Użytkowanie wieczyste, które miało być opłacane przez 99 lat, to dziwna forma, spadek po poprzednim systemie, w którym nie było własności prywatnej. Uważam, że ludzie, którzy użytkują nieruchomość, dbają o nią, powinni być jej właścicielami. By wiedzieli, że pozostanie w ich rękach i ich rodziny. Jestem więc zwolennikiem własności prywatnej – dodaje.
Przez przekształcenie lubiński budżet zostanie uszczuplony o około 2 mln, które rocznie wpływały za użytkowanie wieczyste.
W ciągu najbliższych 12 miesięcy każdy użytkownik, który stał się właścicielem gruntów otrzyma od urzędu zaświadczenie potwierdzające przekształcenie.
Szczegóły na temat przekształcenia użytkowania wieczystego we własność na swojej stronie przekazuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Kliknij po szczegóły.
źródło: lubin.pl