Są pieniądze na most w Ścinawie! Zobacz gdzie będzie nowa przeprawa.

1
3269

Jaka będzie przyszłość przeprawy przez rzekę Odrę w Ścinawie – Małowicach? Pytaliśmy o to w naszym artykule z 23 stycznia 2019 roku. Dzisiaj wiemy, że zostanie wybudowana nowa przeprawa w ramach programu „Mosty dla Regionów”. Poczekamy na nią 5 – 6 lat. Mostem będą przejeżdżać ciężarówki bez ograniczeń tonażowych, a to oznacza ożywienie gospodarcze po obu stronach rzeki. Most będzie posiadał 2 pasy ruchu i jedno przęsło. Szacowany całkowity koszt inwestycji to 100 mln zł.

W Ścinawie spotkali się dzisiaj Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski, Cezary Przybylski, Marszałek województwa dolnośląskiego wicemarszałek Tymoteusz Myrda, poseł Krzysztof Kubów oraz Krystian Kosztyła – burmistrz Ścinawy i Jolanta Krysowata, wójt gminy Wińsko.

Gdzie dokładnie powstanie most? Zobacz galerię zdjęć poniżej:

O potrzebie zbudowania nowej przeprawy przez Odrę już od kilku lat mówi wójt gminy Wińsko Jolanta Krysowata – Zielnica. – Budowa tego mostu to kluczowa inwestycja w naszej gminie. Bardzo się cieszę, że znalazły się pieniądze na ten cel. Wielokrotnie podkreślałam, że dzięki tej budowie nastąpi ożywienie gospodarcze w naszej gminie.

 

100 milionów – koszt całkowity inwestycji w 80% zostanie pokryty ze środków skarbu państwa, z programu Mosty dla Regonów. Nasz most jest jednym z 20 jakie powstaną w ty programie (na ponad 70 zgłoszonych wniosków). Pozostałe 20% to dział samorządu Województwa Dolnośląskiego. Żadnego samorządu powiatowego ani gminnego nie byłoby stać, żeby w tak kosztownym przedsięwzięci uczestniczyć.

– Umożliwiając transport ciężarówek z pełnym ładunkiem łączymy dwa ważne regiony gospodarcze – południową część wielkopolski oraz tereny przemysłowe Legnicy i Głogowa. Tym samym gmina Wińsko znajdzie się w środku, a nie na uboczu. Dokładnie między S3 a S5.

Tymczasem remont zabytkowego mostu przez Odrę, który przeciąga się w czasie od kilku lat, nareszcie ruszy. Przetarg na budowę przeprawy tymczasowej i remont starego mostu wygrała firma Berger Bau.