Gmina Wińsko pozyskała 1 058 191,73 zł dofinansowania w ramach rządowego programu Cyberbezpieczne Wodociągi, realizowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Program Cyberbezpieczne Wodociągi, prowadzony przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) we współpracy z NASK – Państwowym Instytutem Badawczym, ma na celu ochronę kluczowej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej przed cyberzagrożeniami oraz zapewnienie ciągłości i niezawodności dostaw wody dla mieszkańców gminy.
Co oznacza pozyskane dofinansowanie dla Gminy Wińsko?
Dzięki środkom możliwe będzie:
-
zwiększenie poziomu zabezpieczeń systemów informatycznych oraz sterowania wykorzystywanych w lokalnych wodociągach,
-
modernizacja infrastruktury IT i OT odpowiedzialnej za monitorowanie i zarządzanie siecią wodociągową,
-
podniesienie kompetencji pracowników poprzez szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Realizacja projektu znacząco ograniczy ryzyko cyberataków, które mogłyby zakłócić pracę systemów zaopatrzenia w wodę, wpływając na bezpieczeństwo i komfort mieszkańców.
Dlaczego to ważne?
W obliczu rosnących zagrożeń cybernetycznych sektor wodno-kanalizacyjny staje się coraz bardziej narażony na ataki, które mogą prowadzić do poważnych zakłóceń w dostawach wody lub manipulacji parametrami systemów technologicznych. Program Cyberbezpieczne Wodociągi wspiera gminy i przedsiębiorstwa wodociągowe w zwiększaniu odporności cyfrowej i zapewnianiu bezpieczeństwa usług kluczowych dla codziennego życia mieszkańców.
Pozyskane środki to kolejny przykład skutecznego sięgania po fundusze zewnętrzne, które realnie przekładają się na poprawę jakości usług publicznych i bezpieczeństwa infrastruktury w Gminie Wińsko.









