Cisza wyborcza – co to, i od kiedy obowiązuje?

0
145

Cisza wyborcza przed wyborami parlamentarnymi w Polsce rozpoczyna się o w nocy z piątku na sobotę, od od godziny 0:00 14 października, i trwa do momentu zamknięcia lokali wyborczych oraz zakończenia głosowania przez wyborców. W tym czasie obowiązują specjalne zasady mające na celu zachowanie spokoju i neutralności w okresie wyborczym. W ramach ciszy wyborczej zabronione jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozpowszechnianie materiałów wyborczych, nawoływanie do głosowania na określone partie czy kandydatów, rozwieszanie plakatów i bannerów, eksponowanie symboli związanych z kandydatami i komitetami, oraz publikowanie wyników sondaży wyborczych.

Naruszenie ciszy wyborczej może skutkować karą finansową, zależnie od rodzaju przewinienia. Grzywny za naruszenia te są uregulowane w Kodeksie wykroczeń i mogą wynosić od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy złotych. Publikowanie wyników sondaży w czasie ciszy wyborczej grozi surowszymi karami pieniężnymi, włącznie z karą wynoszącą od 500 tysięcy do nawet 1 miliona złotych. Ostateczna ocena naruszenia ciszy wyborczej należy do organów ścigania i sądów, a wszelkie przypadki naruszenia należy zgłaszać policji.

Cisza wyborcza obejmuje także publikowanie informacji w mediach społecznościowych – czyli nie wolno publikować informacji namawiających do głosowania na konkretnych kandydatów i partie na profilach Facebook, X (dawny Twitter), Tik Tok, Instagram – po prostu wszędzie. Pamiętajmy o tym, a swoje poparcie zadeklarujmy podczas niedzielnych wyborów.