Narodowy Dzień Zwycięstwa – 8 maja

0
284
Dwa rzędy tulipanów - u góry białe, na dole czerwone.
fot. Paweł Kula

Drodzy czytelnicy, obchodzimy dziś 77 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej.

77 lat minęło od wielkiego triumfu nad złem nazizmu. To był trudny czas dla Polski, ale zarazem czas pokoju. Całe pokolenia Polaków urodziły się i przeżyły swoje życie bez koszmaru wojny.

Starsi mogą pamiętać inną datę świętowania zakończenia wojny – 9 maja. Termin ten został nam narzucony po wojnie, przez sowiecką narrację opowiadania o walce z hilteryzmem. W 2015 roku Sejm zakończył ten rozdział historii, wprowadzając Narodowy Dzień Zwycięstwa obchodzony 8 maja. A dlaczego ta właśnie data? Ponieważ podpisanie aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec nastąpiło w Berlinie 8 maja 1945 r. o godz. 22.30 czasu środkowo-europejskiego. Działania wojenne zostały przerwane o godz. 23.01.

Dziś świętujemy tę rocznicę w cieniu nowej obawy, związanej z toczącą się tuż przy naszej granicy wojny. Wojny rozpętanej pod pretekstem walki z nazizmem, w sąsiadującym z nami kraju. To unaocznia nam wszystkim, że pokój , ta wielka wartość, nie jest dana z góry i na zawsze. Że trzeba o nią dbać, pielęgnować, a czasem walczyć. 8 maja kwitną bzy, i kasztany, tak jak kwitły w 1945 r. Nasze ulice są spokojne i bezpieczne. Nasze domy nie stoją w ruinach.

Pielęgnujmy to razem. Bądźmy patriotami, nie od święta, ale na co dzień. Uśmiechajmy się do sąsiadów. Zróbmy coś dla naszej małej społeczności – czy to festyn w sołectwie, czy wspólny wysiłek w postaci sprzątnięcia wsi. Bądźmy dla siebie ludźmi.

Cieszmy się razem pamiętając, że mamy się z czego cieszyć. W naszej wspólnej, bezpiecznej ojczyźnie.