Fajerwerki… Kolorowy błysk, głośny huk… Tradycyjny sposób świętowania nadejścia Nowego Roku, ale czy dobry? Na terenach publicznych można odpalać fajerwerki tylko w dniach 31 grudnia-1 stycznia. W pozostałe dni jest to zakazane, i zagrożone grzywną.
Jednakże… Co roku przez media społecznościowe przetacza się kampania, aby zrezygnować z tej akurat rozrywki. Głośne huki powodują ogromne cierpienia u zwierząt – przeżywają one paniczny strach, zdarzają się przypadki ucieczek w stresie… Część zwierząt nigdy już nie wraca do domu, a niektóre nie przeżywają traumy nawet mimo braku ucieczki.
Cierpią także dzikie zwierzęta, a w naszych lasach jest ich przecież sporo. Dlatego przyłączamy się do apelu! Niech jedynym hałasem towarzyszącym naszym obchodom nadejścia 2023 r. będą śmiech, muzyka, i korki od szampanów! Nie strzelajmy w sylwestra!
Ps. A jeśli już musicie – rozważcie skorzystanie z tzw. silentów – czyli fajerwerków cichych- takich jak małe wulkany, sztuczne ognie. A przede wszystkim – zróbcie to bezpiecznie! Poniżej materiał opublikowany na https://www.gov.pl/web/kppsp-grajewo/fajerwerki—zasady-bezpieczenstwa.
Fajerwerki to materiał łatwopalny i wybuchowy – o wysokiej temperaturze palenia i dużym polu rażenia w momencie wybuchu. To nie zabawka, którą można dać dziecku! Zwróć uwagę, że producent (nie bez przyczyny) wskazuje, iż fajerwerków mogą używać tylko osoby powyżej 18 roku życia!
Żeby fajerwerki i petardy stały się bezpieczną atrakcją, musisz pamiętać o kilku zasadach:
- kupuj je w sprawdzonych miejscach, by mieć pewność, że były właściwie przechowywane i nie są uszkodzone,
- przed użyciem zapoznaj się z instrukcją obsługi,
- nie odpalaj ich w rękach. Jest to przyczyną bardzo wielu poważnych urazów rąk. Jeżeli w instrukcji jest napisane: „nie trzymać w ręku”, to nie trzymaj! Nawet, jeśli ktoś mówił, że nic mu się nie stało…
- wypuszczaj je w otwartej przestrzeni,
- nie odpalaj ich w pomieszczeniach zamkniętych; w mieszkaniu odbiją się od ściany i mogą zrobić komuś krzywdę (oparzyć, uszkodzić wzrok i słuch) lub doprowadzić do pożaru,
- nie odpalaj ich w pobliżu drzew i domów oraz w miejscach narażonych na pożar, np. zakładach przemysłowych, portach lotniczych,
- nie odpalaj ich z balkonów, tarasów ani okien,
- po ich odpaleniu odsuń się na wskazaną w instrukcji odległość,
- nie wbijaj fajerwerków w ziemię; sztuczne ognie lecące do góry, najlepiej odpalać, wkładając je do pustej, szklanej butelki,
- nie wrzucaj petard i fajerwerków w miejsca, gdzie mogą znajdować się ludzie lub rzeczy łatwo zapalne,
- przewiduj ich tor lotu i miejsce upadku. Pamiętaj – fajerwerki i petardy to otwarte źródła ognia, które mogą być przyczyną pożaru!
- nie używaj ich, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
Dzieci są zawsze bardzo zainteresowane fajerwerkami i petardami. Zwróć uwagę na swoje dziecko! Nie pozwól mu odpalać wyrobów pirotechnicznych, nawet jeśli bardzo Cię o to prosi! Przypilnuj, by trzymało się z dala od miejsca odpalania fajerwerków. Na pociechę możesz dać mu dużo bezpieczniejsze zimne ognie, ale niech bawi się nimi zawsze pod nadzorem osoby dorosłej.
Niech Sylwester lub inna uroczystość będą wystrzałowe, a nie wybuchowe!
Opracowano w Wydziale Prewencji Społecznej KG PSP na podstawie A. Dobrzyńska, Polak mądry przed szkodą. O pożarach i innych zagrożeniach.
Fajerwerki – Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej – Portal Gov.pl (www.gov.pl)