Ostatni dzień na złożenie wniosku o zamrożenie cen prądu!

0
96

Mrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych, zgodnie z ustawą z 27 października 2022 o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, będzie automatyczne – dostawca samodzielnie rozliczy odbiorcę. Mieszkańcy nie muszą zatem składać żadnych wniosków.

Dla tej grupy maksymalna cena energii elektrycznej wynosi 693 zł/MWh. Cena ta będzie obowiązywać dopiero po przekroczeniu rocznych limitów zużycia:

  • do 2 MWh rocznie – wszystkie gospodarstwa domowe;
  • do 2,6 MWh rocznie – dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami;
  • do 3 MWh rocznie – dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Wniosek o zamrożenie muszą składać WYŁĄCZNIE małe i średnie firmy oraz samorządy i instytucje użyteczności publicznej. Dokumenty trzeba dostarczyć do sprzedawcy prądu. Oświadczenie należy złożyć do 30 listopada, a jeśli zostanie wysłane po tym terminie, cenę maksymalną zakład energetyczny stosuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek. Maksymalna cena prądu dla tej grupy wynosi 785 zł/MWh.

Dokumenty można składać na papierze lub elektronicznie  u swoich dostawców energii. Wzór zgłoszenia jest dostępny  na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz w Dzienniku Ustaw.