Rozliczenie roczne składki zdrowotnej na ZUS

0
197

W tym roku po raz pierwszy prowadzący działalność gospodarczą muszą zrobić rozliczenie rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Można to zrobić przy wypełnianiu dokumentu ZUS DRA za miesiąc kwiecień.

Przy składaniu formularza za pośrednictwem portalu ZUS PUE podaje się dane odnośnie uzyskanego dochodu za rok 2022, i rozlicza opłacone składki zdrowotne. Jeśli z wyliczeń wyniknie niedopłata – należy ją uiścić do 22 maja, wraz z aktualną składką na ZUS. Natomiast jeśli okaże się, że mamy nadpłatę – trzeba wypełnić i wysłać do ZUS (można to zrobić wygodnie poprzez ZUS PUE) wniosek o zwrot nadpłaty. Wniosek należy wypełnić i zaakceptować w systemie do 1 czerwca włącznie. Pieniądze trafią na wskazane w systemie ZUS konto do 1 sierpnia br.

Jeśli zaś okaże się, że ktoś zapomni o wysłaniu wniosku o nadpłatę – ZUS samodzielnie rozliczy ją do końca bieżącego roku. W przypadku zadłużenia w ZUS nadpłata zostanie zaliczona na poczet niedopłaty.

 

Rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, potwierdza:

„Zdajemy sobie sprawę, że z uwagi na to, że to pierwsze tego typu rozliczenie to mogą pojawić się pewne pytania i wątpliwości z tym związane. ZUS deklaruje wsparcie w przedsiębiorcom.  Każda osoba prowadząca działalność może uzyskać pomoc podczas e-wizyty w ZUS, w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub e-mailem cot@zus.pl. Wątpliwości pomogą rozwiać również  doradcy płatnika składek” – mówi rzecznik.

„Jeśli z rozliczenia wychodzi nadpłata i płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, to ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika na PUE ZUS. Będzie trzeba go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 1 czerwca. ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia” – mówi Żebrowski.

źródło –  www.zus.pl , www.PIT.pl