Grupa White Diamonds działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wińsku. Prowadzona jest przez instruktorki Angelikę Przytocką i Darię Głaz. Oto zapis rozmowy z paniami.
Skąd wziął się pomysł na White Diamonds?
Grupa powstała we wrześniu 2019 roku, i na początku nazywała się „Iskierki”. Wspólnie
z dziećmi na zajęciach postanowiliśmy ją jednak zmienić. Padło wiele pomysłów na nową nazwę… i wybraliśmy White Diamonds. Grupa artystyczna została utworzona z myślą o dodatkowych zajęciach dla dzieci i młodzieży z naszej Gminy, i nie tylko. To nie tylko nauka, ale także rozwijanie talentów, kreatywności oraz integracja wśród uczestników w różnym wieku. Stawiamy na tolerancję i akceptację, a także wsparcie pomiędzy nami – instruktorami, a przede wszystkim dziećmi.
Jak wygląda nabór, w jakim wieku dzieci mogą występować?
Nabory ogłaszane są z początkiem roku szkolnego. Pierwszeństwo udziału w zajęciach mają dzieci, które uczestniczyły w grupie w poprzednim roku szkolnym. Ale można dołączyć do nas w każdej chwili, po uzgodnieniu z instruktorami. Do White Diamonds przyjmowane są dzieci od 7 roku życia. Obecnie grupa liczy 24 bardzo zdolne dziewczyny (chłopców niestety brak…) w różnym wieku. Ze względu na zainteresowanie także młodszych dzieci we wrześniu 2022 r. została utworzona druga grupa taneczna, Black Fire, która przyjmuje dzieci w wieku przedszkolnym.
Jak wyglądają treningi?
Dziewczęta spotykają się w każdy wtorek i czwartek w godzinach 15:00-17:00. Podczas zajęć ćwiczymy taniec lub przedstawienie na daną okazję, jest to też czas zabaw, integracji, wspólnych rozmów. Dziewczyny wykonują podczas zajęć różne scenki teatralne, a także improwizacyjne. Podczas przygotowań do występu z kabaretem zapoznają się ze scenariuszem, następnie próbujemy z czytanym tekstem, a po nauczeniu się tekstu na pamięć wcielają się w role swoich bohaterów, co możemy zobaczyć podczas występów. W trakcie nauki tańca (w zależności od tego jak długi on jest) co zajęcia dzieci poznają nowe kroki układu tanecznego. Na dzień dziecka, który odbędzie się 1 czerwca grupa White Diamonds przygotowuje się z 17 minutowym tańcem!
Skąd pomysły na układy taneczne? Czy to wyłącznie inwencja trenerów, czy dzieci mają w nich udział?
Większość układów jest samodzielnie wymyślana przez instruktorów, czasami inspirujemy się choreografią z internetu. Po zapoznaniu dziewcząt z układem wprowadzamy poprawki lub ulepszenia danych kroków. Przy nowych układach i piosenkach dziewczęta informują nas o tym, do czego zatańczyć i jakie kroki moglibyśmy wykorzystać w tańcu. Pod uwagę bierzemy też możliwości i zdolności dziewcząt. Często też w trakcie zajęć dziewczyny podzielone na grupy muszą samodzielnie wymyślić i przedstawić układ taneczny przed resztą grupy. Robimy taki nasz artystyczny talent show.
Ale White Diamonds, jak już wspomniałyśmy, to nie tylko taniec. Występujemy też z różnymi przedstawieniami i kabaretami. Scenariusze występów pisane są przez instruktorów samodzielnie.
Plany na przyszłość? Udział w turniejach i rywalizacji? Czy chodzi przede wszystkim o zabawę dla dzieci?
Marzeniem dziewczyn jest wystąpienie w Warszawie przed Prezydentem Polski. Na tę chwilę nasza grupa występuje podczas różnych okoliczności gminnych (takich jak właśnie Dzień Dziecka, mikołajki, Dzień Kobiet), ale także jesteśmy zapraszani z występami przez sołectwa oraz ościenne Gminy. W tym roku szukamy różnych turniejów, aby nasze tancerki mogły zaprezentować swoje talenty. Rozesłaliśmy informacje do różnych instytucji, z propozycją występu dziewczyn podczas różnych obchodów.
Największą wagę przykładamy do tego, żeby dziewczynki dobrze się czuły i dobrze bawiły podczas spotkań z nami, żeby nie była to tylko nauka i zapamiętywanie nowych kroków lub tekstu. Kładziemy nacisk na to, żeby wszystko było dobrze i równo wykonane. Mimo stresu, jaki towarzyszy nam przed każdym występem dziewczyn, to one zawsze nas zaskakują i dają z siebie nie 100, ale 200%, przez co jesteśmy z nich bardzo dumne – aż łzy wzruszenia same cisną się do oczu. Najbardziej rozczulające jest to, że dziewczynki mimo różnego wieku traktują nas jak swoje przyjaciółki, że odczuwają w GOKu rodzinną atmosferę i czują się u nas jak w domu. Wiedzą, że mogą przyjść do nas z każdym problemem i postaramy się pomóc im go rozwiązać. Po liczebności naszej grupy zauważyć można, jak dobra jest atmosfera wśród dziewcząt i pracowników GOK. Szczególne zaangażowanie mają też rodzice dzieci uczęszczających na zajęcia artystyczne, ponieważ darzą nas dużym zaufaniem i wsparciem w każdej sytuacji.
Jeśli chcecie aby Wasze pociechy dołączyły do zespołu, skontaktujcie się z sekretariatem GOK telefonicznie, 71-389-81-36.