Wińsko – Obchody rocznicy Konstytucji 3 maja

0
247
Konstytucja 3 maja - obchody

3 maja, w najbliższy wtorek obchodzimy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Jej poprawna nazwa to Ustawa Rządowa z dnia 3 maja 1791 r.. Była to ustawa regulująca porządek prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Uważa się ją za pierwszą konstytucję w Europie, oraz drugą na świecie po amerykańskiej.

Niosła ze sobą wiele ważnych reform, jak choćby ustanowienie ponownie monarchii dziedzicznej w miejsce elekcji, zniesienie symbolu warcholstwa i anarchii czyli liberum veto, ograniczenie demokracji szlacheckiej oraz ustanawiała ochronę państwa nad stanem chłopskim, zrównując częściowo w prawach stan szlachecki z mieszczańskim.

Niestety okoliczności międzynarodowe jej uchwalenia, oraz wewnętrzna opozycja w kraju z tzw. Targowicą na czele wkrótce doprowadziły do jej unieważnienia, a Polskę tamtych lat spotkał dramat ostateczny  –  trzeci rozbiór Polski w 1795 r.

Obecnie czcimy uchwalenie tego dokumentu, jako wyraźnego znaku triumfu polskiej myśli reformatorskiej.

Obchody w gminie Wińsko organizuje  Urząd gminy Wińsko, parafia pw. św. Michała Archanioła w Wińsku oraz Gminny Ośrodek Kultury w Wińsku.  Szczegóły obchodów znajdziecie na plakacie. Serdecznie zapraszamy, do zobaczenia!