Gmina Wińsko turystycznie

0
458
Witacz na granicy wsi Rajczyn

-Pierwsi turyści wiosnę nam czynią – śmieje się Anna Gil, jedyna chyba w polsce potrójna sołtys. W Rajczynie, gdzie sprawuje swoją funkcję,  działają bowiem jeszcze Wioska Tipi, i Wioska Mongolska.

Czy w Wińsku można stworzyć prężnie działający punkt turystyczny? Okazuje się, że tak. Potrzebna jest tylko determinacja i pomysł. W Rajczynie działają aż trzy oferty skierowane do turystów – to Ranczo Rajczyn, Wioska Tipi oraz właśnie Wioska Mongolska.

Wioska Mongolska to najmłodsza inicjatywa, powstała w 2021 r. Początki jednak sięgają 2020 roku, kiedy to właściciel złożył wniosek o dofinansowanie z funduszy unijnych w naborze organizowanym przez LGD Kraina Łęgów Odrzańskich, i wygrał.

Potem była szybka budowa, i od sierpnia 2021 r. turyści mogą nocować w oferowanych jurtach mongolskich. Ciekawostka – słowo jurta pochodzi z języka tureckiego, choć przez Polaków kojarzone jest właśnie z Mongolią i stepami azjatyckimi. Efekt – mnóstwo zadowolonych gości, którzy już odwiedzili małą wioskę i zachwycili się jej spokojem i urokiem.

Chociaż wiosna nas w tym roku nie rozpieszcza – chłodne noce czy niedawny śnieg, turyści w Rajczynie już są.

Natalia i Łukasz przyjechali z Legnicy. Jak opowiadają, to urodzinowa niespodzianka dla Łukasza, który kompletnie nie miał pojęcia gdzie jadą. Zachwycił ich wystrój jurty, a w sobotę z ochotą skorzystali z wyprawy na quadach po drogach i bezdrożach naszej gminy. Wieczór zaś spędzili rozkoszując się sauną i gorącą beczką.

Natalia i Łukasz w Wiosce Mongolskiej
Natalia i Łukasz – pobyt w Wiosce Mongolskiej Rajczyn był urodzinową niespodzianką od Natalii

Jagoda z Maciejem przyjechali tu aż ze Szczecina. Lubią podróże, a nocleg w jurcie wydał im się na tyle kuszącą ofertą, aby spędzić w drodze 3,5 h. Też zachwalają okolicę, spokój i wystrój wnętrz. A Jagoda, mimo wcześniejszych obaw, po wyprawie quadem stała się wręcz entuzjastką wycieczek!

Jagoda i Maciej podczas wyprawy quadami
Jagoda i Maciej na quadach, gdzieś w gminie Wińsko

– Odkąd mieszkam w Rajczynie, wielokrotnie słyszałem miejscowe powiedzenie, że w Rajczynie turystów nigdy nie było, nie ma, i nie będzie. Miło mi, że z moją pomocą się zdezaktualizowało. Obecnie zarezerwowane są prawie wszystkie weekendy kwietnia. I nie sposób tu nie wspomnieć o certyfikacie „Kraina Łęgów Odrzańskich Poleca”, który otrzymałem 25 marca podczas uroczystej gali zorganizowanej przez LGD. Cieszy mnie to wyróżnienie, mam nadzieję, że wraz z pozostałymi laureatami z gminy Wińsko rozsławimy naszą małą ojczyznę w całym kraju, i poza jego granicami – mówi Damian Szuśniak.

Damian Szuśniak z certyfikatem
Właściciel Wioski Mongolskiej z certyfikatem Kraina Łęgów Odrzańskich Poleca

Wszystkich chętnych do odwiedzenia Wioski Mongolskiej kierujemy na stronę na Facebooku, https://www.facebook.com/JurtyRajczyn .