Powstanie nowy szpital onkologiczny. Premier przekazał samorządowi województwa wartą 18,5 mln działkę

0
446
http://www.umwd.dolnyslask.pl

Ponad 22ha ziemi wartej przeszło 18,5 miliona złotych przekazał dziś nieodpłatnie samorządowi województwa Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Już niebawem ruszy w tym miejscu budowa nowego szpitala onkologicznego. W uroczystym podpisaniu aktu notarialnego uczestniczyli Premier RP Mateusz Morawiecki oraz marszałek Cezary Przybylski.

– Jesteśmy w trakcie procedury wyłaniania wykonawcy programu funkcjonalno – użytkowego dla nowego szpitala. To dokument, dzięki któremu generalny wykonawca – którego wybierzemy w odrębnym postępowaniu – zyska precyzyjne informacje w zakresie projektu i samej budowy szpitala – mówi marszałek Cezary Przybylski. – Dziś staliśmy się właścicielem działki, na której powstanie szpital – to kluczowe dla całego procesu inwestycyjnego – dodaje marszałek.

Samorząd właścicielem działki pod nowy szpital onkologiczny

Działka, na której powstanie nowy szpital zlokalizowana jest przy zbiegu ulicy Kosmonautów i Trasy Stabłowickiej na wrocławskich Żernikach. Taka lokalizacja zapewnia dobre skomunikowanie zarówno z miastem, jak i z całym województwem dolnośląskim dzięki możliwości dojazdu z trzech stron i bliskości autostrady A4 i Autostradowej Obwodnicy Wrocławia.

Oprócz szpitala powstaną w tym miejscu obszary zieleni i rekreacji dla pacjentów oraz parking na około 1800 pojazdów wraz z drogami dojazdowymi oraz obiekty techniczne. Projekt Nowego Szpitala Onkologicznego w zakresie samej lokalizacji szpitala na działce, jak i rozplanowania jego funkcji, zakłada możliwość późniejszej rozbudowy wynikającej ze zmieniających się potrzeb.

Budowa Nowego Szpitala Onkologicznego jest jednym z priorytetów inwestycyjnych dla Samorządu Województwa w obecnej kadencji. Działalność medyczna placówki będzie prowadzona w ramach tzw. unitów, czyli obszarów wyspecjalizowanych w diagnostyce i leczeniu chorób określonych organów, np.: nowotwory piersi, nowotwory układu moczowego, nowotwory płuc, pulmonologia nieonkologiczna czy hematologia.

– Decyzja o przekazaniu gruntów otwiera przed nami kolejny etap, jakim jest możliwość ubiegania się o wsparcie finansowania naszej inwestycji z budżetu Państwa. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z Ministerstwem Zdrowia w tej sprawie – wyjaśnia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. – Po przejęciu gruntu jesteśmy też gotowi do złożenia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego – dodaje.

Nowoczesne Centrum Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologiczne

Dzięki projektowi powstanie silny ośrodek onkologiczny, zapewniający z jednej strony kompleksową opiekę (diagnostykę, terapię i rehabilitację) pacjentom cierpiącym na schorzenia nowotworowe, z drugiej zaś rozwój działalności dydaktycznej oraz naukowo – badawczej. Szpital pomieści maksymalnie 700 łóżek, a koszt jego budowy (wraz z wyposażeniem) szacowany jest na około 700 mln zł. Powstanie blok operacyjny na 10-12 sal, w których rocznie przeprowadzanych będzie około 10 tys. zabiegów. Nowe DCO powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie Dolnośląskiego Szpitala Wojewódzkiego im. Marciniaka. Docelowo przeniesione zostaną do nowego obiektu wszystkie oddziały, poradnie i pracownie Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych oraz Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc.

(źródło: www.http://www.umwd.dolnyslask.pl)