Darmowy pokaz filmu Koniki na biegunach w CK Muza w Lubinie

0
123

Film lubinianina Marcina Lesisza, nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym, będzie można obejrzeć też w Lubinie. Produkcja dokumentalna „Koniki na biegunach” zostanie wyświetlona na dużym ekranie w Centrum Kultury „Muza”. A wraz z filmem wystawę obrazów, które tworzy główna bohaterka tego dokumentu.

Marcin Lesisz to pochodzący z Lubina reżyser filmów dokumentalnych i operator filmowy. Jego filmy były pokazywane i nagradzane na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Jest autorem zdjęć i producentem filmu fabularnego “Rykoszety” (2019) w reżyserii Jakuba Radeja, którego tłem jest “Zbrodnia Lubińska” dokonana przez komunistyczny rząd w 1982 r. w Lubinie. Ukończył Szkołę Filmową im. K. Kieślowskiego (Uniwersytet Śląski) Wydział Operatorski.

Wzruszający, ciepły i boleśnie prawdziwy portret osoby niepełnosprawnej psychicznie. Obserwujemy bohaterkę podczas zajęć i terapii, poznajemy jej sytuację rodzinną, dowiadujemy się, o czym marzy i czym zajmuje się na co dzień. Rysunki Ewy ożywają w animacjach, które pozwalają nam spojrzeć na świat jej oczami. Nie jesteśmy w stanie jej do końca zrozumieć, ale dzięki filmowi Marcina Lesisza możemy przynajmniej się do niej zbliżyć. Zdać sobie sprawę z problemów, z którymi się boryka, zobaczyć nie chorego – ale osobę, która ma prawo do tego, by być tym, kim chce być.

Pokaz odbędzie się 11 marca o godzinie 12:00, w CK Muza, na dużej sali. Wstęp wolny!

źródło – www.lubin.pl , www.ckmuza.eu