Zmarł Stanisław Śnieg, legenda opozycji PRL

0
572
Fot. lubin.pl

Odszedł człowiek-legenda. Zaledwie kilka dni przez 37. rocznicą Zbrodni Lubińskiej zmarł Stanisław Śnieg, działacz Solidarności, współorganizator manifestacji w Lubinie oraz autor słynnej książki „Alarm dla miasta Lubina”.

Stanisław Śnieg zmarł 25 sierpnia. Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 29 sierpnia, o godzinie 10 na starym cmentarzu w Lubinie.

To postać dobrze znana lubinianom, choć w ostatnich latach rzadko pokazywał się publicznie. Wcześniej zawsze można było go spotkać w rocznicę Zbrodni Lubińskiej pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina ‘82.

Stanisław Śnieg urodził się 14 sierpnia 1927 w Dubience k. Chełma. W 1959 ukończył geografię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1961 roku wydział geologii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Przez wiele lat Stanisław Śnieg był nauczycielem, między innymi w Technikum Górniczym Rud Miedzi w Lubinie. Działał również w opozycji antykomunistycznej, a od 1980 roku należał do Solidarności. Uczestniczył w strajku okupacyjnym pracowników oświaty i służby zdrowia w Gdańsku, a we wrześniu 1980 roku zainicjował powołanie KZ Pracowników Oświaty na terenie Lubina i Jawora. Był przewodniczącym Komisji Koordynacyjnej zakładów pracy z Lubina (poza KGHM) i okolicy, członkiem Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania „Solidarności”.

W 1982 założył i prowadził podziemne pismo satyryczne „Żądło Robola”. Był współpracownikiem ukrywających się członków MKS przy ZG Rudna.

Stanisław Śnieg był współorganizatorem manifestacji 31 sierpnia 1982 roku, podczas której od kul zomowców zginęły trzy osoby. Był wielokrotnie zatrzymywany i represjonowany. W latach 1982-1988 przebywał naprzemiennie w więzieniu, bądź areszcie. Za swoją działalność był wiele razy karany, ale również nagradzany. W 2007 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W Lubinie zatankujesz auto za darmo. Jest jeden warunek

Był współzałożycielem, a następnie przewodniczącym Towarzystwa Pamięci Ofiar Lubina. W 1992 roku napisał znaną w naszym mieście książkę „Alarm dla miasta Lubina”.

Ponadto w latach 80. założył podziemne pisma: „Bar(d)ak Socjalistycznego Obozu Koncentracyjnego” oraz „Swojak”. Był autorem tekstów satyrycznych i współpracownikiem redakcji podziemnego pisma „Wolny Głos” w Lubinie.

Od 1992 przebywał na emeryturze. Zmarł 25 sierpnia 2019 roku w wieku 92 lat. Kondolencje rodzinie Stanisława Śniega złożył m.in. prezydent Lubina Robert Raczyński.

źródło: lubin.pl