Kolejna nowa droga gminna: Grzeszyn – Stryjno

0
1402

„Przebudowa drogi gminnej z miejscowości Stryjno do miejscowości Grzeszyn” – to zadanie, na które Gmina Wińsko otrzymała ponad 1 mln 174 tys. zł. To aż 75% kosztów inwestycji.

Nowa asfaltowa droga będzie  służyła mieszkańcom, ale także będzie dojazdem do Białkowa, w którym powstaje Europejskie Centrum Edukacji Astronomicznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dofinansowanie pochodzi z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Jest  to program krajowy, w którym budżet Państwa współfinansuje budowy, przebudowy i remonty dróg gminnych i powiatowych.
Droga ta będzie prowadzić z dwóch stron do zabytkowego kompleksu z obserwatorium w Białkowie, którego renowacja będzie zakończona do jesieni, a otwarcie planowane jest na koniec roku. Powstaje tam europejskie Centrum Edukacji Astronomicznej. Przypomnę, że znacznie krótsza, bo 800-metrowa droga do kompleksu w Białkowie znajduje się pod zarządem Powiatu Wołowskiego. Niestety, Powiat nawet nie złożył wniosku o pieniądze na jej przebudowę – przypomina Jolanta Krysowata – Zielnica, wójt Gminy Wińsko i dodaje, że droga powiatowa jest w fatalnym stanie:
Grozi katastrofą , zarwaniem się na grobli. Mimo wieloletnich starań, powiat nie zrobił w tej sprawie nic, podobnie jak Wody Polskie, które odpowiadają za ciek pod tą drogą, jak i prywatny właściciel stawu, którego zaniedbania pogłębiają problem. My, jako gmina, robimy co w naszej mocy, a w naszej mocy są starania o drogi gminne. I tu się znowu udało.

Wioletta Wysoczańska, sołtys wsi Grzeszyn podkreśla, że bardzo ucieszyła się informacji o planowanych pracach:
Nowa droga nie tylko będzie służyła turystom, ale i mieszkańcom. Np. rolnikom, którzy mają pola rozrzucone w różnych miejscach. Natomiast kompleks w Białkowie oznacza ożywienie dla całej gminy, ale najbardziej liczy na to Grzeszyn i Stryjno, dwie najbliżej położone miejscowości.

Jesteśmy bardzo zadowoleni. Im więcej dróg gminnych będzie wykonanych tym dla nas lepiej.  Remont na pewno ułatwi nam przemieszczanie się. Mieszkańcy na pewno skorzystają – uważa Barbara Rabiega, sołtys Stryjna.

Zgodnie z założeniem, droga gminna ma zostać przebudowana do końca 2020 roku.

Każdy mieszkaniec patrzy najpierw na kawałek drogi pod własnym domem. Takie jego prawo. Po to jednak mieszkańcy wybrali samorząd, żeby patrzył na gminę jako na całość. Uratowany w ostatniej chwili zabytkowy kompleks z obserwatorium astronomicznym w Białkowie, choć nie jest własnością gminy, stanowi dla nas wielki atut. To nasza perła. Byłby wstyd, gdyby nie było czym do niej dojechać. Bez tej gminnej drogi, wcale nie byłoby do niego dojazdu. Nowa droga będzie kontynuacją połączenia Głębowice – Brzózka, Stryjno – Białków – Grzeszyn. Komunikujemy gminę w poprzek, tworzymy szlaki komunikacyjne niezależne od nieprzejezdnych praktycznie dróg powiatowych – mówi Jolanta Krysowata – Zielnica.