Ratusz był bardzo duży – znamy wyniki badań georadarem

0
1610

Znamy już wyniki badań georadarem, które zostały przeprowadzone w centrum Wińska, w miejscu, w którym stał kiedyś Ratusz.
Przypomnijmy, że 9 czerwca naukowcy badali specjalistycznym sprzętem to, co nie jest widoczne gołym okiem, co ukryte jest pod warstwą ziemi na skwerku w Wińsku.
Były to całkowicie nieinwazyjne badania archeologiczne: nie było potrzeby rozkopywania centrum czy zamykania go.
Prace badawcze odbywały się przy pomocy georadaru, drona, scanera a także innych sprzętów.

Jak mówi prof. Fabian Welc, urządzenia które zastały użyte podczas badań w Wińsku, to aparatura najwyższej klasy.
Penetracja georagarem i innymi sprzętami to był dopiero pierwszy etap prac.
Samo skanowanie tego, co znajduje się pod ziemią trwało kilka godzin, a – jak podkreślali naukowcy – najbardziej czasochłonny etap pracy to analiza danych.
1 lipca naukowcy przedstawili wyniki swoich badań.

Ratusz był ogromny

Naukowcy wykonali ogrom pracy, dzięki której wiemy co drzemie pod ziemią, jak wyglądało i… jak ratusz mógłby wyglądać obecnie, gdyby nadal stał w sercu Wińska.
Podczas prezentacji naukowcy pokazali na animacji, co znajduje się pod ziemią. Okazało się, że piwnice są świetnie zachowane. Sprzęt, którym wykonano badanie umożliwił pokazanie zachowanych murów na różnych głębokościach.

Z danych zebranych przez georadar wynika, że ratusz był olbrzymi – miał wymiary około 20 metrów x 30 metrów. Jeśli weźmie się pod uwagę, że był podpiwniczony, miał 3 kondygnacje użytkowe, a każda z nich miała powierzchnię około 500 mkw, to do dyspozycji użytkowników budynku było 1500 mkw! To tyle i mają hipermarkety!
Fundamenty wyglądają na solidne. Wygląda na to, że cegła z której je zbudowano musiała zostać dobrze wypalona i jeszcze zaprawa musiała być bardzo dobrej jakości – mówił naukowiec, a wójt Gminy Wińsko dodała, że większość budynków miała fundamenty z cegły i kamieni polnych.

Obecni na prezentacji przy okazji oglądania starych fotografii i innych źródeł zastanawiali się, kiedy mogły powstać schody wejściowe do ratusza, a także kaplica, która znajdowała się w budyneczku tuż przy ratuszu.
Wiadomo, że na dachu ratusza znajdowała się wieżyczka, na której tradycyjnie siedzieli strażacy. W późniejszym okresie były wznoszone, ponieważ była taka tradycja.
dzięki nowoczesnej technologii udało się odtworzyć trójwymiarowy obraz nie tylko samego ratusza, ale i całego Rynku. Trzeba przyznać, że animacja robiła ogromne wrażenie.
Wójt Jolanta Krysowata – Zielnica dopytywała o „mityczny tunel”, który miał łączyć budynek, w którym obecnie znajduje się Urząd Gminy Wińsko z ratuszem. Miałby on przebiegać pod drogą krajową.

Naukowcy ie wykluczyli jego istnienia, ale podejrzewali, że mógł on pełnić rolę techniczną – być może była w nim poprowadzona instalacja gazowa, ponieważ ratusz był podświetlany lampami gazowymi.
Kolejnym krokiem, który jest planowany po nieinwazyjnych badaniach georadarem, to odwierty w ziemi. Naukowcy uważają, że wykonanie 1-2 odwiertów w każdym pomieszczeniu piwnicznym mogłoby bardzo pomóc w zbadaniu tego, co kryje się w zachowanych murach ratusza.

(źródło: www.winsko.pl)