Covid mniej medialny, ale wciąż groźny

0
139

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że od 6 grudnia Polacy będą mogli skorzystać z nowej szczepionki na COVID-19 dostosowanej do wariantu wirusa XBB (kraken).

Według informacji przekazanej przez Polską Agencję Prasową, szczepionka będzie bezpłatnie dostępna w aptekach i przychodniach, a producentem preparatu jest firma Novavax. Ministerstwo Zdrowia podkreśliło, że szczepionka jest uznawana za bardzo skuteczną i bezpieczną.

Nowa szczepionka ma stanowić odpowiedź na wzrost liczby zakażeń, a Ministerstwo Zdrowia regularnie odnotowuje ponad tysiąc nowych przypadków COVID-19 dziennie. Eksperci wyrażają obawy co do powagi sytuacji, zauważając, że liczba zachorowań może być znacznie wyższa niż oficjalne dane wskazują, ze względu na ograniczoną liczbę przeprowadzanych testów i diagnoz.

Ostrzeżenia ekspertów przed falą zakażeń koronawirusa na jesień okazały się zgodne z rzeczywistością, jednak nie zostały wystarczająco uwzględnione podczas gorączki przedwyborczej. Teraz sytuacja jest poważna, a ilość zachorowań jest znacznie większa niż pierwotnie zakładano. Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej, podkreślił niedoszacowanie danych z powodu niskiej liczby przeprowadzanych testów i diagnozowanych przypadków.