Nadchodzi Black Friday!

0
107

W piątek 24 listopada wypada Black Friday, jednak sklepy w Polsce już od początku listopada rozpoczynają promocje związane z tym wydarzeniem.

W tym roku Black Friday jest szczególny z powodu obowiązującej od 1 stycznia 2023 roku dyrektywy Omnibus. Nakłada ona obowiązek podawania najniższych cen towarów z 30 dni przed obniżką.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przygotował porady dla konsumentów, aby pomóc im unikać oszustw podczas zakupów. Zaleca się dawanie sobie czasu do namysłu, porównywanie cen z okresu przed obniżką, korzystanie z prawa do reklamacji, szczególnie od 1 stycznia 2023 roku na podstawie dyrektywy Omnibus, oraz uwzględnianie prawa do odstąpienia od umowy przy zakupach online. Również istotne jest porównywanie ofert różnych sprzedawców oraz zwracanie uwagi na warunki zwrotu, zwłaszcza podczas zakupów stacjonarnych. Black Friday, zainspirowane amerykańskim świętem zakupów, stało się popularne w Polsce, a niektóre sklepy przedłużają promocje na cały tydzień, określając go jako Black Week.