Jak Powiat Wołowski (NIE) gospodaruje mieniem Skarbu Państwa

0
1253

W ilu miejscowościach znajdują się zaniedbane, opuszczone, zrujnowane, zarośnięte krzakami nieruchomości powiatowe?
Łatwiej wyliczyć w ilu takich wstydliwych skarbów nie ma. Jest to tak naprawdę mienie Skarbu Państwa, w którego imieniu zarządza Powiat/Starosta. A w każdym razie powinien zarządzać.

Na pytanie do Starostwa: ile nieruchomości sprzedało, wydzierżawiło lub próbowało sprzedać lub wydzierżawić od 2014 roku, odpowiedź za każdym razem brzmiała: ZERO. Jedyna sprzedaż jaka dokonała się na wniosek Gminy Wińsko na rzecz Gminy Wińsko (za pieniądze, żaden prezent) to obecna baza ZGKiM w Wińsku. Nieruchomość ta już by się rozpadłą, bo lata całe (dwie wcześniejsze kadencje) stała pusta.

Ze sprzedaży takich nieruchomości Powiat dostaje tylko część pieniędzy (reszta wędruje do właściciela czyli Skarbu Państwa). Jednak obecnie z powodu covid -19 w kasie Powiatu zostaje aż 50% uzyskanej w przetargu kwoty. A raczej zostawałoby, ponieważ Powiat nadal nic nie sprzedaje.

Krzelów – losy byłej bazy w rękach Powiatu Wołowskiego

Była baza spółdzielni przy Drodze Krajowej numer 36 przy wjeździe do Krzelowa, straszy od lat. 2,83 ha ziemi, magazyny, warsztaty, biurowiec. Staraniem Gminy Wińsko i jej obsługi prawnej dokumenty niezbędne do likwidacji nieistniejącej od lat spółdzielni, z usilną prośbą do ówczesnego starosty o ich złożenie w odpowiednim sądzie, trafiły na biurko starosty.
Tylko Powiat mógł to zrobić. Dostał gotowca. Było to w latach 2015-2016. Skarb Państwa objął w końcu własnością tę nieruchomość, ale zarządzanie pozostawił niestety Powiatowi Wołowskiemu.

Dlaczego do tej pory była baza stoi i straszy coraz bardziej? Dlaczego Powiat Wołowski nie chce zarabiać pieniędzy, których tak bardzo mu brakuje? Dlaczego cenna, gospodarcza nieruchomość straszy i szpeci naszą Gminę? O to po raz kolejny pytamy (kolejnego) starostę.

Kozowo- ruiny na zakręcie, znowu Powiat Wołowski…

Nieruchomość po żmudnych procesach przeszła na Skarb Państwa, w zarząd Powiatu /Starosty Wołowskiego. Pustostan od lat. Sąsiedzi prosili mnie na początku kadencji – trzeba z tym zrobić porządek. Albo my to dokupimy albo ktoś inny, kto zadba.

Pięć lat załatwiania spraw i korespondencji z Powiatem. Sukces – siatka leśna od drogi. Nic więcej.

Odpadła szczytowa ściana wraz z plecami szafy, widać sukienki na wieszakach….
Wstyd. Powiatowy wstyd, ale jak ktoś przejeżdża przez Kozowo, to skąd ma wiedzieć kto zawinił, czyja bezczynność? Powiat nie wykazuje zainteresowania ani stanem nieruchomości ani zagrożeniem, ani zarobieniem pieniędzy na sprzedaży. Dlaczego?

Wrzeszów – urocza wioska pod lasem, kolejny grzech Powiatu Wołowskiego

Wrzeszów – prawie pół hektarowe gospodarstwo z dobrą stodołą i walącym się od lat domem – pustostanem, należą do Skarbu Państwa. Zarządza nim Powiat Wołowski/ Starosta Wołowski. Chyli się, zarasta, stanowi zagrożenie. I co? I nic.

Również w tym przypadku Powiat nie wykazuje zainteresowania stanem nieruchomości ani zagrożeniem, ani zarobieniem pieniędzy na sprzedaży.

Dlaczego? Czy Wojewoda Dolnośląski wie, jak Powiat Wołowski traktuje Skarb Państwa i Państwo w ogóle?

c.d.n…