Możesz zastrzec swój PESEL!

0
103

Każdy będzie mógł zastrzec swój PESEL, dzięki czemu zabezpieczy się przed nieuzasadnionymi roszczeniami wynikającymi z niektórych umów (m.in. zbycia nieruchomości, kredytu, pożyczki czy leasingu). Zastrzeżenia będzie można dokonać w aplikacji mObywatel, ale też w urzędzie, w którym zgłaszasz np. utratę dowodu osobistego

– tłumaczył w lipcu minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Dlaczego możliwość zastrzeżenia numeru PESEL jest taka ważna?

Ponieważ przechwycenie danych osobowych, w tym numeru PESEL, może umożliwić przestępcom zaciągnięcie na naszą odpowiedzialność  kredytpozyczki chwilowej, zakup telefonu na abonament lub wyrobienie duplikatu naszej karty SIM – przez co złodzieje mogą uzyskać dostęp do naszego konta bankowego, jeśli transakcje w banku zatwierdzamy kodami SMS.

Swój PESEL można zastrzec w serwisie mObywatel dostępnym w przeglądarkach internetowych możesz zastrzec swój numer PESEL. Docelowo usługa będzie także wprowadzona w aplikacji mObywatel 2.0.

Jeśli chcesz zapoznać się z usługą Zastrzeż PESEL, wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto w serwisie mObywatel.gov.pl i na samej górze strony głównej wybierzesz opcję „Sprawdź”, która wyświetla się na przycisku pod komunikatem „Zastrzeż PESEL i czuj się bezpiecznie”.