Niech żyje nam górniczy stan!

0
66

Niech żyje nam górniczy stan – hymn górniczy towarzyszył dawniej górnikom  podczas każdego zjazdu pod ziemię. Wspólny śpiew jednoczył wszystkich zjeżdżających mężczyzn, przypominając im o braterstwie, etosie ich ciężkiej pracy oraz świadczył o wysiłku i trudach, na jakie się narażali.

Tegoroczne uroczystości KGHM w Lubinie rozpoczęły się w piątek 1 grudnia, od Akademii wręczania odznaczeń. Wyróżniono aż 60 osób. Odznaczeni otrzymali Medal Złoty za Długoletnią Służbę oraz Medal Srebrny za Długoletnią Służbę – 20 pracowników. 30 górnikom wręczono Honorowe Szpady Górnicze – symbol honoru, wolności i godności górnika, a 10 osób zostało wyróżnionych pamiątkowymi kordzikami jubileuszowymi.

Następnie do Rynku w Lubinie udał się pochód Lisa Majora, zakończony tradycyjną ceremonią skoku przez skórę. To symboliczne przyjęcie młodych pracowników do braci górniczej.

Piątkowe świętowanie zakończyły górnicze biesiady: karczma piwna, na której spotykają się panowie i comber, na którym świętują panie.

Kolejne częsci obchodów odbędą się dziś, w Dniu Świętej Barbary, patronki górników.

4 grudnia rozpoczęły tradycyjne pobudki grane przez górnicze orkiestry w Lubinie, Polkowicach i Głogowie. O godzinie 9.00 w Sanktuarium Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie odbędzie się uroczysta Msza św. w intencji górników oraz ich rodzin. W tym samym czasie odbędzie się Nabożeństwo Świętej Boskiej Liturgii w Parafii Prawosławnej Świętej Trójcy w Lubinie. Następnie, o godzinie 13:00 delegacje złożą kwiaty przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie.