Święto Niepodległości – 11 listopada

0
101

W sobotę 11 listopada będziemy po raz kolejny celebrować odzyskanie niepodległości w 1918 roku, po 123 latach niewoli zaborczej. To święto, uchwalone mocą ustawy w 1937 roku, zostało zniesione w 1945 roku, po przejęciu władzy w Polsce przez władze komunistyczne. Przywrócono je na mapę polskich ważnych dni w okresie transformacji systemowej, w 1989r.

Ta okazja zawsze jest mocno obchodzona w Wińsku. I w tym roku będzie tak samo – obchody zostały przygotowane przez Szkoły Podstawowe naszej gminy, Gminny Ośrodek Kultury oraz Parafię pw św. Michała Archanioła w Wińsku.

Dlatego też wójt Jolanta Krysowata-Zielnica zaprasza wszystkich serdecznie!

Obchody rozpoczną się zbiórką pocztów sztandarowych i delegacji, oo 12:45.

O 13:00 zostanie odprawiona uroczysta msza za ojczyznę w Kościele św. Michała Archanioła, podczas mszy pieśni patriotyczne wykona dla nas zespół Harfa. Po mszy wszyscy zebrani przemaszerują i złożą kwiaty i wieńce pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza i pod pomnikiem Poległych za Wolność Ojczyzny.
Trzymajmy kciuki za pogodę, i do zobaczenia w jak największym gronie.

11 listopada jako święto państwowe jest dniem wolnym od pracy. Ale ponieważ w tym roku wypada w sobotę, czyli dzień, w którym większość z nas nie pracuje, w przepisach znalazł się świąteczny prezent. Każdej osobie zatrudnionej na umowie o pracę (za wyjątkiem niektórych zawodów, jak np. nauczyciele) przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy, wyznaczony przez pracodawcę.