Finał konkursu – Cyberbezpieczni

1
1146
Fot. UMWD

Jak zachować bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu i portali społecznościowych, a także jak chronić swoje dane w sieci i unikać szkodliwego oprogramowania – na te i wiele innych pytań odpowiedź poznali uczestnicy konkursu Cyberbezpieczni. Finałowe spotkanie zainaugurował marszałek Cezary Przybylski.

W grudniu 2017 samorząd województwa podpisał porozumienie z Związkiem Banków Polskich i Fundacją Warszawski Instytut Bankowości dotyczące wspólnych działań z zakresu cyberbezpieczeństwa, ekonomii oraz gospodarki elektronicznej. W ramach współpracy corocznie organizowany jest również konkurs Cyberbezpieczni dedykowany uczniom klas VI-VIII szkół podstawowych. Partnerem odpowiedzialnym za przeprowadzenie konkursu jest Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.

Szkoła Liderów – wręczenie certyfikatów ukończenia

– Celem konkursu jest m.in. promowanie wiedzy o tym jak zachowywać się bezpiecznie i odpowiedzialnie podczas korzystania z internetu. Dzisiejszy wirtualny świat jest pełen zagrożeń, których nie znaliśmy jeszcze kilkanaście lat temu. Chcemy nauczyć młodzież na co uważać, by ich uniknąć – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Zakres tematyczny konkursu Cyberbezpieczni obejmuje m. in. zagadnienia dotyczące szkodliwego oprogramowania, bezpieczeństwa systemów operacyjnych, bezpieczeństwa na portalach społecznościowych, prywatności w sieci, spamu, a także bezpieczeństwa aplikacji mobilnych, kopii zapasowych danych i bezpieczeństwa danych osobowych. Dodatkowo na dzisiejszy finał konkursu zaproszone zostały Magdalena Duszyńska i Anna Lipnicka, specjalistki z zakresu psychologii, które rozmawiały z młodzieżą na temat cyberprzemocy w szkole.

W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło niemal 1500 uczniów z dolnośląskich szkół. Dzisiejszy finałowy test pisało najlepszych 50 spośród nich.

źródło: umwd.dolnyslask.pl