GOING GLOBAL – Dolny Śląsk na rynkach światowych

0
712
Fot. Biuro Prasowe UMWD

Dobra kondycja gospodarcza Dolnego Śląska i jego wysokie wyniki w rankingach ekonomicznych są rezultatem wielu czynników. Jednym z nich z pewnością jest sprawna realizacja strategii rozwoju regionu, a także umiejętnie prowadzona dyplomacja gospodarcza. Właśnie ta ostatnia była tematem konferencji prasowej marszałka Cezarego Przybylskiego.

Dzięki funduszom unijnym na Dolnym Śląsku prowadzonych jest wiele działań mających na celu przyciąganie inwestorów oraz promowanie naszego potencjału gospodarczego za granicą. Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością projekt „Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza”. Zakłada on w sumie ponad 52 działania, w tym misje gospodarcze i wizyty na zagranicznych rynkach, a także spotkania informacyjne oraz kampanię promocyjną. Wszystko po to aby ułatwić dolnośląskim przedsiębiorcom rozwijanie swoich firm i zdobywanie kontaktów zagranicznych.

– Będziemy promować wszystkie dolnośląskie inteligentne specjalizacje – to nasze najsilniejsze punkty na globalnym rynku gospodarczym i ekonomicznym. Szczególną uwagę poświęcamy jednak sektorowi technologii informacyjno – komunikacyjnych. Ta branża rozwija się niezwykle dynamicznie, dostrzegamy to i chcemy pomóc dolnośląskim przedsiębiorcom współpracować z najlepszymi – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Going Global to zestaw wzajemnie się uzupełniających narzędzi i instrumentów, które region całkowicie bezpłatnie udostępni chętnym mikro, małym i średnim przedsiębiorcom z Dolnego Śląska. Specjaliści, w konsultacji z przedsiębiorcami, wytypowali kierunki i rynki posiadające największy potencjał inwestycyjny, na których promowane będą rodzime firmy. To nie tylko wydarzenia takie jak np. EXPO Dubaj, Japan IT Week, czy targi E3, ale również wykorzystanie możliwości jakie daje Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego w Dreźnie.

– W ramach Going Global Dolnośląscy przedsiębiorcy będą mogli uczestniczyć w największych na świecie targach i konferencjach branżowych, a w niektórych przypadkach również wziąć w nich udział jako wystawcy. Samorząd, w ramach otrzymanego dofinansowania, pokryje wszystkie koszty z tym związane, od biletów lotniczych, przez noclegi, wizy, wyżywienie, aż po karty wstępu na targi lub przestrzeń wystawową – zdradza szczegóły Karol Przywara, dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą urzędu marszałkowskiego.

Choć projekt wspiera wszystkie Regionalne Inteligentne Specjalizacje, to główny nacisk położony został na sektor ICT. Dolny Śląsk jest jednym z krajowych liderów w branży gamingowej i oprogramowania, branża ta ma też największy potencjał rozwojowy i internacjonalizacji, stąd chęć promocji rodzimych producentów oprogramowania, gier, grafiki, VR, AR, itp.

Projekt Going Global warty jest niemal 4 miliony złotych, z czego unijne dofinansowanie sięga 3,4 miliona. – Warto wspomnieć, że to tylko jeden z kilku projektów, dzięki którym będziemy promować gospodarkę Dolnego Śląska i jego potencjał. W sumie jest ich 7 na ogólną kwotę 11 milionów złotych – dodaje Jerzy Michalak, Dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.

W najbliższych tygodniach odbędą się spotkania dla przedsiębiorców informujące o zaplanowanych w projekcie działaniach. Od 14 stycznia na stronie urzędu www.umwd.dolnyslask.pl będzie można znaleźć formularz zgłoszeniowy, za pomocą którego każdy przedsiębiorca może zgłosić chęć otrzymywania informacji o projekcie „Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza” oraz innych zagranicznych działaniach realizowanych przez Wydział Współpracy z Zagranicą. Formularz można znaleźć w zakładce „współpraca z zagranicą”.

źródło: umwd