Konferencja Premiera i Ministra Zdrowia: od jutra dla wszystkich nowe ograniczenia!

0
764
screen z facebooka Kancelarii Premiera

Właśnie zakończyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.
Pierwszą informacją, jaką podał premier to zapowiedź wprowadzenia nowych obostrzeń.
W rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wychodzeni z domu poza niezbędnymi sytuacjamimówił minister Szumowski i dodał, że wyjątki to zakupy, apteka, wyprowadzenie psa i spacer. – Ale to nie oznacza, że mamy się gromadzić czy iść na place zabaw.

Minister Zdrowia przyznał, że zdaje sobie sprawę z tego, że ludziom jest trudno:

– Jeśli nie ograniczymy kontaktów, nie uratujemy chorych, nie uratujemy żyć. Musimy ograniczyć zgromadzenia do zera. A wyjścia z domu musimy ograniczyć prawie do zera. Bardzo proszę, zostańmy w domu.

Minister dodał, że przestrzeganie zasad „pozwoli kupić czas” na organizację służby zdrowia i „spłaszczenie liczby zachorowań”.

Dziennikarze pytali podczas konferencji między innymi o to, dlaczego w Polsce wprowadzono nowe restrykcyjne ograniczenia, jak na przykład we Francji, skoro zachorowań jest mniej niż w innych krajach.
Minister zdrowia odpowiedział, że inne kraje wprowadzają restrykcyjne rozwiązania w momencie, kiedy u nich jest już wielu zakażonych i ofiar. W Polsce zamkniecie galerii handlowych, szkół i ograniczenie spotkań przyniosło już skutek, bo nie ma „lawinowych zachorowań”.
Na pytanie dziennikarza, kiedy rząd przyjmie pakiet „Tarczy antykryzysowej” Mateusz Morawiecki odpowiedział, że ma nadzieję, iż już dziś i przekaże je do konsultacji:
Musi się to dziać jak najszybciej, tak aby przyjąć je już w tym tygodniu. Wiem jak bardzo cierpią wszystkie firmy, które nie mogą produkować i jak jest to niebezpieczne dla gospodarki – mówił Premier.
Jak dodał, rząd chce, aby „w nowych warunkach sanitarnych” możliwy był szybki powrót do pracy i szkół, a nawet przeprowadzenie egzaminów szkolnych i matur.
Minister Szumowski zapowiedział, że policja będzie pomagać w monitorowaniu tego, czy ludzie nie łamią nowych obostrzeń. Zapewnił, że zakaz poruszania się w grupie powyżej dwóch osób nie będzie dotyczył rodzin.
Na razie nowe zasady mają obowiązywać do 11 kwietnia, a za łamanie zasad przewidziana jest kara 5 tys. zł.

Całą konferencję można obejrzeć pod tym linkiem

?NA ŻYWO: Konferencja prasowa premiera Mateusz Morawiecki i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Wtorek, 24 marca 2020