Międzynarodowy Dzień Teatru – w środę zobaczysz miejsca niedostępne na co dzień

0
768
Fot. lubin.pl

Międzynarodowy Dzień Teatru wypada już w najbliższą środę, 27 marca. Świętować go będzie także lubińskie Centrum Kultury Muza. Będzie okazja, by obejrzeć miejsca na co dzień niedostępne dla widza.

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest na całym świecie od 1962 roku. Datę 27 marca uchwalono rok wcześniej podczas 9. kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w Helsinkach działającego pod auspicjami UNESCO. Upamiętnia ona otwarcie w 1957 r. Teatru Narodów w Paryżu – corocznego międzynarodowego festiwalu teatralnego, który w założeniu miał spotkać ze sobą teatry z obu stron żelaznej kurtyny. W latach 70. ta inicjatywa powoli się wypaliła, ale święto teatru pozostało i obchodzone jest do dzisiaj.

Międzynarodowemu Dniu Teatru towarzyszy zawsze orędzie przygotowywane przez wybitnego człowieka teatru, adresowane do całego „teatralnego świata”. Pierwsze takie przesłanie napisał w 1962 roku Jean Cocteau. W 2018 roku jego autorem był Simon McBurney – pisarz, reżyser teatralny, współzałożyciel Théâtre de Complicité (Londyn). Międzynarodowemu orędziu towarzyszą również lokalne przesłania W 2018 roku polskie orędzie z tej okazji napisała Maja Kleczewska.

Lubińskie Centrum Kultury Muza jak co roku przyłącza się do świętowania. Z tej okazji – tego jednego dnia, 27 marca – będzie można zwiedzić przestrzenie, które zazwyczaj są niedostępne dla widza. W środę w godzinach 9-14.30 Muza zaprasza przedszkola, szkoły i osoby prywatne, by poznać tajemnice świata teatru oraz tajniki pracy aktora. Zwiedzanie będzie trwać około 30 minut. Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba wcześniej zarezerwować miejsce, dzwoniąc pod numer 728 897 757 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16)
27 marca odbędzie się również wyjątkowy DKF połączony z Teatroteką. Pokazane zostaną „Dolce Vita” i „Over the limit”. Szczegóły można znaleźć na stronie ckmuza.eu.

źródło: lubin.pl