Przegląd Piosenki Biesiadnej w Wińsku

0
1792
Fot. GOK Wińsko

21 zespołów z całej Polski zaprezentowało się na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Wińsku. W sobotę 22 czerwca odbywał się Przegląd Piosenki Biesiadnej. To kolejna edycja tej imprezy, która jest szansą na zaprezentowanie się szerokiej publiczności różnym zespołom ludowym.

– Zrezygnowaliśmy z formuły konkursu, na rzecz formy przeglądu. Stworzyliśmy dzięki temu przestrzeń, gdzie każdy zespół może w zupełnie swobodnej atmosferze zaprezentować swój repertuar. Bardzo miło jest zobaczyć, że w wykonywanie tych piosenek zaangażowanych jest sporo dzieci. To nadzieja dla tych zespołów, że tradycja śpiewania będzie kontynuowana i piękne zwyczaje ludowe zachowane – mówiła Czesława Białek, dyrektor GOK-u.

Zespół śpiewaczy „Harfa”

Na scenie zaprezentował się też zespół śpiewaczy „Harfa” z Wińska. – Mamy w swoim repertuarze wiele pieśni patriotycznych, żołnierskich, ale także towarzyskich. Ubogacamy naszym śpiewem także uroczystości kościelne – mówi kierownik zespołu Stanisław Wymazała. W tym roku zespół „Harfa” będzie obchodził jubileusz 25-cio lecia istnienia. Centralne obchody zaplanowane są na 26 października 2019 r. w GOK-u. – Na tą okazję przygotowujemy nowe stroje, które będą nawiązywały do tradycji ludowych Dolnego Śląska. Szczegółów na razie zdradzić nie mogę, ale będą bardzo piękne – dodaje Stanisław Wymazała.

Zespół „Retro” ze Strzegomia

Jednym z wielu uczestników był zespół „Retro” ze Strzegomia, który w swoim repertuarze posiada piosenki biesiadne, ludowe, góralskie, lwowskie oraz pieśni sakralne. – Śpiewanie to nasza pasja i pomysł na spędzanie wolnego czasu. Zachęcamy zawsze seniorów, aby wyszli z domu i zaangażowali się w śpiew. We własnym gronie organizujemy spotkania urodzinowo – imieninowe, zabawy andrzejkowe czy opłatkowe. Jesteśmy śpiewaczą rodziną – mówi kierownik zespołu Barbara Śmiatacz.

Zespół „Retro” ze Strzegomia

Przegląd Piosenki Biesiadnej – zespoły, które wystąpiły w tegorocznej edycji:

– Zespół Śpiewaczy Harfa
– Kapela Ludowa Janka Boduszka z Siemianic
– Zespół Wojcieszowianki
– Zespół Wokalno – Instrumentalny Echo
– Zespół Wokalno – Muzyczny Retro
– Zespół Biesiadny Świdnik
– Zespół Śpiewaczy Osetnopolanie
– Zespół Śpiewaczy Nadodrzanie
– Zespół Wokalny Głogowska Czwórka
– Zespół Mozaika
– Zespół Folklorystyczny Roztoka
– Zespół Czerwony Kwiatek
– Zespół Sobinianie
– Zespół Folklorystyczny Cichowodzianie
– Zespół Lejdis
– Zespół Głębowiczanie
– Zespół Folklorystyczny Ziemi Ścinawiskiej
– Kapela Ludowa Gramy i Śpiewamy z Łęczycy
– Zespół Ludowy Radośni z Wróblowic
– Zespół Wesoła Piątka