Lubin wprowadza bezpłatne połączenia autobusowe do Chocianowa

1
2294
Fot. lubin.pl

Już 4 lutego ruszą pierwsze bezpłatne połączenia autobusowe do Chocianowa. Od tego dnia autobusy będą kursować codziennie kilkoma trasami z Lubina.

– To unikalny projekt w skali kraju i tej części Europy, ponieważ współpraca wykracza poza jeden powiat – podsumowuje prezydent Lubina Robert Raczyński. – Działamy odważnie, ale nie boimy się takich przedsięwzięć. Od kilku lat z powodzeniem realizujemy projekt bezpłatnej komunikacji w powiecie lubińskim. Teraz chcemy go rozszerzyć o Chocianów. W dalszej perspektywie liczymy na dołączanie się kolejnych gmin i powiatów oraz wsparcie województwa i Kolei Dolnośląskich, którym z pewnością będzie zależało na jak najlepszym skomunikowaniu regionu z centrum przesiadkowym w Lubinie – dodaje.

Początkowo mówiło się, że komunikacja zostanie uruchomiona już w najbliższy poniedziałek, 28 stycznia, jednak ruszy tydzień później, ponieważ przewoźnik, czyli Lubińskie Przewozy Pasażerskie, musi dopełnić jeszcze kilku formalności. Chodzi o uzyskanie zaświadczeń z powiatów na uruchomienie linii oraz zgody zarządcy drogi na zatrzymywanie się na konkretnych przystankach.

– Na ostatniej sesji radni powiatu polkowickiego zgodzili się przekazać organizację publicznego transportu zbiorowego powiatowi lubińskiemu – mówi Marcelina Falkiewicz, radna powiatu polkowickiego. – Przeważył argument, że powiat polkowicki nie poniesie żadnych kosztów związanych z organizacją kursów na trasie Chocianów – Lubin – dodaje.

Bezpłatne połączenia autobusowe do Chocianowa na 4 trasach

Autobusy będą jeździć cztery razy dziennie na trzech trasach. Pierwsza z nich to: Chocianów – Chocianowiec – Trzebnice – Brunów – Szklary Dolne – Szklary Górne – Obora – Lubin. Druga: Chocianów – Trzmielów – Szklary Dolne – Szklary Górne – Obora – Lubin. A trzecia: Chocianów – Chocianowiec – Raków – Chocianowiec – Trzebnice – Michałów – Żabice – Ogrodzisko – Gorzyca – Krzeczyn Wielki – Lubin.
Koszty funkcjonowania tych przewozów pokryją gminy: Chocianów i miejska Lubin, każda w swoich granicach administracyjnych.

– To jest bardzo ważny moment dla Chocianowa – przyznaje burmistrz tego samorządu Tomasz Kulczyński. – Dobre skomunikowanie wszystkich wsi z Chocianowem i Lubinem otworzy mieszkańców naszej gminy na świat. Łatwiejszy dostęp do opieki zdrowotnej, pracy, szkoły, wkrótce także kolei. Cieszę się, że ta nasza wielomiesięczna walka zakończyła się sukcesem i już w poniedziałek 4 lutego będziemy mogli ruszyć pierwszymi darmowymi kursami do Lubina – dodaje.

Będzie bezpieczniej na DK36

Bezpłatne połączenia autobusowe do Chocianowa ruszą w czasie ferii zimowych, dlatego burmistrz organizuje specjalny wyjazd dla dzieci z gminy Chocianów na łyżwy do Lubina. Zapisy chętnych przyjmowane są w Chocianowskim Ośrodku Kultury od 28 stycznia do 1 lutego.

Szczegółowych rozkładów jazdy jeszcze nie znamy, ale gdy tylko zostaną zatwierdzone, opublikujemy je na naszej stronie.

Na razie nic konkretnego nie wiadomo na temat uruchomienia połączenia Polkowice – Lubin, choć rzecznik prasowy Urzędu Gminy Polkowice zapewnia, że nic się nie zmieniło i samorząd chce uruchomić tę linię autobusową – tak jak w grudniu w liście intencyjnym zadeklarował burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

– Pracujemy w grupie roboczej nad uruchomieniem połączenia z Lubinem – mówi Roman Tomczak, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Polkowice. – Konkretnych terminów nie jesteśmy jeszcze w stanie podać, ale myślę, że nastąpi to w ciągu kilku najbliższych tygodni – dodaje. To samo dotyczy dni, w których miałyby kursować autobusy.

Według słów rzecznika, na początek uruchomione zostaną połączenia sondażowe, by na ich podstawie wskazać najodpowiedniejsze godziny kursowania bezpłatnych autobusów między Lubinem a Polkowicami. Na razie mowa jest bowiem tylko o tej trasie, choć docelowo, w przyszłości autobus miałby też jeździć z Polkowic do Chocianowa.

źródło: lubin.pl