Powiat lubiński decyduje o gminie Wińsko

0
1753

W powiecie lubińskim rozpoczęły się oficjalnie konsultacje społeczne w sprawie przyłączenia gminy Wińsko. Głos w referendum można oddać do 15 stycznia br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lubinie. Ostateczną decyzję podejmie Rząd.

Podobne konsultacje przeprowadziła już gmina Wińsko. Ponad 50 procent biorących udział w referendum opowiedziało się za przyłączeniem do powiatu lubińskiego.

– Nie jesteśmy dziką kohortą, która chce was najechać i ograbić. Nie chcemy, żeby jakikolwiek mieszkaniec jakiejkolwiek gminy, która już w tym powiecie jest, stracił na fakcie, że zostalibyśmy do powiatu lubińskiego przyjęci. Nam powiat lubiński jest potrzebny z przyczyn organizacyjnych. Chcemy znaleźć się w organizacji, w której gmina może się rozwijać- mówiła na ostatniej sesji rady powiatu Jolanta Krysowata – Zielnica, wójt gminy Wińsko. – W tej chwili jesteśmy w organizacji, a właściwie w dezorganizacji, która wszelki nasz rozwój zwyczajnie blokuje, ale na pewno już nie wspiera. Nie widzimy żadnych pieniędzy z naszych PIT-ów, które idą do powiatu wołowskiego, nie widzimy żadnych korzyści z faktu, że tam jesteśmy- dodała.

Jak wynika z wypowiedzi Jolanty Krysowatej – Zielnica, powiat lubiński zyskałby ok. 1,3 miliona złotych z podatku PIT. Kolejnym argumentem za, jest obniżka opłaty tzw. „janosikowego” czyli daniny bogatych powiatów na rzecz biedniejszych. Wśród mieszkańców gminy Wińsko często pojawiają się głosy, że przyłączenie do powiatu lubińskiego będzie mocnym impulsem do rozwoju ekonomicznego.

Referendum dla mieszkańców powiatu lubińskiego odbywa się w godzinach 7:30 – 16:00 w Starostwie Powiatowym w Lubinie (ul. Kilińskiego 12b, I piętro, pokój 128).