Uwaga na wilki! Czy są zagrożeniem?

0
2134
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Jak podaje portal lubin.pl tylko na przestrzeni kilkunastu miesięcy na drogach powiatu lubińskiego potrącono dwa wilki. Czy spacerujący po lasach lubinianie mają się czego obawiać? – Wilki nie są zagrożeniem dla ludzi – uspokaja tutejsze nadleśnictwo.

To już drugi przypadek potrącenia przez auto wilka na drodze. Jednego wilka potrącono 14 stycznia 2018 r. w okolicach Biedrzychowej, drugiego 14 lutego tego roku na drodze Lubin-Rudna, w okolicach Mleczna.

Ciało zwierzęcia zostało przetransportowane do Wałbrzycha. Tam odbędą się szczegółowe badania dot. wieku, płci, chorób oraz odżywania wilka. Gdy wszystko pójdzie pomyślnie, zwierzak zostanie wypchany i wróci do tutejszego nadleśnictwa jak eksponat.

Pociąg do przyszłości rusza z Lubina

Nadleśnictwo Lubin pełni rolę edukacyjną, prowadzi prelekcje, odwiedzają je szkoły. Takie eksponaty będą miały zatem walor naukowy.

Czy lubinianie spacerujący po naszych lasach mają się czego obawiać? – Wilki to gatunek chroniony, a na naszym terytorium żyje kilkanaście osobników – mówi nadleśniczy Marek Nieruchalski.

Chociaż mają odpowiedni zasób pokarmu w swoim środowisku, mogą stanowić zagrożenie dla naszych pupili, bowiem psy to przysmak wilków. – Osoby, które spacerują po lasach z psami, powinny uważać. Zdarza się, że pies znika z oczu właściciela i staje się ofiarą wilka – przestrzega nadleśniczy.

Warto podkreślić, że wilki nie stanowią natomiast zagrożenia dla ludzi.