4,4 mln wyprawek. MRPiPS podsumowało program Dobry start

2
669
Fot. smsraciborz.pl

4,4 mln uczniów skorzystało z programu Dobry start – podsumowuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W ramach programu na każde uczące się dziecko, bez względu na dochody w rodzinie, przysługuje 300 zł na wyprawkę szkolną.

W 2018 r. ze świadczenia skorzystało 4,4 mln uczniów. Jak podaje MRPiPS, to niemal wszyscy uprawnieni. Wydatki na świadczenia i ich obsługę wyniosły ok. 1,4 mld zł.

„Średni koszt wyprawki szkolnej dla jednego dziecka to niemal 700 zł, w przypadku dwójki dzieci jest to ponad 1200 zł. Gdy dzieci jest więcej, kwota ta staje się naprawdę duża. Program „Dobry start” powstał po to, by odciążyć rodziny. Tak duże zainteresowanie najlepiej pokazuje, że był to krok oczekiwany przez społeczeństwo – mówi minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Jak dodaje, program będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Projekt Mama 4 Plus przyjęty przez Radę Ministrów

Świadczenie Dobry start przyznawane było na wniosek. Wystąpić o nie mogli rodzice, opiekunowie prawni, rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Wnioski były przyjmowane online oraz przez te same instytucje realizujące obecnie świadczenie w ramach programu „Rodzina 500+”.

Jak podkreśla resort, świadczenie Dobry start jest zwolnione od podatku i nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń.

Źródło: MRPiPS