Las przy Cmentarzu Żydowski i lasek przy „Starych Ogrodach” należą do Gminy!

0
1028

Po 17 latach starań Gminy Wińsko i 7 latach zabiegania przez obecną wójt Jolantę Krysowatą – Zielnicę, Gmina Wińsko stała się właścicielem dwóch ważnych dla społeczności działek: lasu przy Cmentarzu Żydowskim i lasku przy „Starych Ogrodach”. Tereny staną się miejscami wypoczynku dla mieszkańców. A przede wszystkim będzie można o nie właściwie zadbać.

19 sierpnia 2021 roku przyjdzie do historii. Po wielu latach udało się przejąć od Lasów Państwowych dwie działki, które będą służyły naszym mieszkańcom.

Robert Szlachetka, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wołów i Jolanta Krysowata – Zielnica w imieniu Gminy Wińsko, podpisali akt notarialny na mocy którego obie działki przeszły na własność Gminy Wińsko, a w zamian gmina przekazała tereny w Orzeszkowie i Rajczynie.

 

– Są to dwie działki pod zalesienie, sąsiadujące z Lasami Państwowymi, daleko od terenów zabudowanych.- wyjaśnia Wójt. – Stały w nieużytku i czekały na gospodarza, które je zagospodaruje zgodnie ze studium czyli zasadzi las. Cieszę się, że trafiły w ręce Nadleśnictwa Wołów. A jeszcze bardziej się cieszę, że dwa laski, które powinny stać się z czasem publicznymi parkami, są nareszcie nasze, gminne czyli nas wszystkich!

– Tyle lat na to czekaliśmy i wreszcie się udało. Ulica Piłsudskiego jest piękna, a będzie jeszcze piękniejsza, bo Gmina Wińsko zadba o park przy Cmentarzu Żydowskim. Tak się cieszę. Kiedy Pani Wójt pokazał nam akt notarialny, nie mogłam uwierzyć, że ten teren wreszcie jest nasz – mówi Agnieszka Bulanda, radna Rady Gminy Wińsko.

– Cieszę się, że wreszcie się udało. Tyle starań, tyle lat. Jeszcze jak byłem radnym, to chcieliśmy zadbać o ten teren, ale nie należał do Gminy. Myślę, że to dzięki uporowi pani wójt sprawa została doprowadzona do końca – dodaje Ryszard Kisielewicz, sołtys Wińska.

– Teraz mamy kolejne plany zamian – dodaje Wójt – również korzystne dla obu stron, ale już nie tak ważne, nie tak sentymentalne, jak te dwie działki w Wińsku.