Wracasz z zagranicy? Czekasz na bliską osobę, powracającą zza granicy? Oto co MUSISZ wiedzieć. Chroń siebie i najbliższych. Przestrzegaj procedur!

0
842

W związku z zagrożeniem epidemicznym i rozprzestrzenianiem się koronawirusa w okresie od 15 marca br. do 24 marca br. jest tymczasowo przywrócona kontrola graniczna na granicy wewnętrznej. Granicę Polski z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą również prowadzone w portach morskich i na lotniskach. Zarówno na granicy wewnętrznej, jak i na granicy zewnętrznej (przejścia graniczne z Białorusią, Rosją i Ukrainą) zostaną wprowadzone ograniczenia dla cudzoziemców na kierunku wjazdowym do Polski.

Tymczasowa kontrola na granicy wewnętrznej

Granicę wewnętrzną można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach, a takich miejsc jest na granicy lądowej w sumie 37: na granicy z Czechami – 15, ze Słowacją  – 5, z Niemcami – 15, z Litwą – 2. Kontrola graniczna jest też prowadzona w 4 portach morskich oraz na 17 lotniskach. Pełna lista stanowi załącznik do rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną.

Link do rozporządzenia:  http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/434

Kontrolowani na granicy są wszyscy, którzy ją przekraczają, a w razie braku kontroli, co nie powinno się wydarzyć, takie osoby powinny zgłosić taką informacje do sanepidu w swoim rejonie (dla nas Wołów tel. w godzinach pracy : 7:25 – 15:00 tel. (71)389-26-72 ,  tel./fax (71)389-28-56 w godzinach 8:00-20:00   606 139 081 tel. PPIS całodobowy   604 208 816) i zostaną poddane 14 dniowej domowej kwarantannie.  Na granicy  zostanie zmierzona temperatura kierowcy i wszystkim pasażerom. Następnie będzie wykonywana weryfikacja karty podróżnego z dokumentem tożsamości oraz osoby przedstawiającej nam te dokumenty do weryfikacji. Jeżeli wszystko będzie w porządku, ten proces będzie bardzo krótki.

Kwarantanna domowa dotyczy wszystkich domowników.

Minister Zdrowia ostrzega: do końca tygodnia liczba zarażonych będzie 4-cyfrowa! Nie przyczyń się do pomnożenia tej liczby, nie narażaj tych, których kochasz, a nawet tych, których nie lubisz….