Z małej szkoły w wielki świat

0
2546

Krzysztof Polacki, uczeń 5 klasy szkoły Podstawowej w Krzelowie zajął I-wsze miejsce w prestiżowym konkursie Zachowaj Trzeźwy Umysł, którego edycja w roku 2019 odbywała się pod hasłem: „Chce mi się chcieć”. Organizatorem kampanii jest Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych oraz Fundacja „Trzeźwy Umysł”. Jury nagrodziło pracę plastyczną Krzysztofa, zatytułowaną „Ja za 20 lat”.

Przyjęliśmy tą informację z dużą radością, pierwsze miejsce w Polsce to spore osiągnięcie i wyróżnienie. Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, ze mamy takiego ucznia, który przede wszystkim chce i daje przykład innym. Wystarczy włożyć trochę wysiłku i można osiągnąć sukces – mówi Robert Brojek, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Św. Mikołaja z Miry w Krzelowie.

Dyrektor zwraca uwagę, że aktywność uczniów w szkole jest wysoka, a nauczyciele starają się organizować wiele konkursów i wspierać ich w rozwijaniu różnych dobrych nawyków.

Krzysztof stworzył pracę plastyczną, która pokazuje jego wymarzoną przyszłość. – Przedstawiłem siebie za 20 lat. Moim marzeniem jest zostać weterynarzem. Bardzo kocham zwierzęta i chciałbym żeby były szczęśliwe. A żeby były szczęśliwe muszą być zdrowe.

Chłopiec wie, że weterynarz to odpowiedzialna funkcja, trzeba dużo się uczyć bo od tego zależy życie tych zwierząt. Ma świadomość, że potrzebna jest wiedza z zakresu m.in. medycyny i chemii.

Zwycięska praca Krzysia powstawała w dwóch etapach. Najpierw był szkic i odwzorowanie sylwetek zwierząt. Kolejnego dnia w ruch poszły pędzle i farby plakatowe i brokatowe.

Tym malowaniem to chyba zaraziłam syna – śmieje się Elżbieta Polacka, mama Krzysia. – Za każdym razem jak syn mówi mi, że jest jakaś praca do zrobienia na konkurs, to zawsze się uśmiecham. On od najmłodszych lat nigdy nie miał problemów z przelaniem myśli na obrazek. Nie raz lepiej mu to wychodzi, czasem mniej ładnie, ale zawsze z efektem. Do konkursów podchodzimy jak do dobrej zabawy.

Konkursy to jest dobra integracja pomiędzy rodzicami, szkołą a dzieckiem i uczniem. – My zawsze podkreślamy na zebraniach z rodzicami, żeby angażować się w te prace. Krzysztof jest przykładem takiego pięknego hasła – z małej szkoły w wielki świat – chwali chłopca dyrektor Brojek.

Swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi konkursu dzieli się z nami Izabela Grodzka koordynator z ramienia szkoły – Kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł zaczęła się w 2002 roku. Zawsze gmina Wińsko brała w tym udział, moją rolą była koordynacja działań z ramienia szkoły, a przede wszystkim zachęcanie uczniów do działania. Krzysiu mi nigdy nie odmówił. Co roku kilkoro dzieci dostaje upominki i dyplomy w ramach tej kampanii. Tematy konkursów są bardzo ciekawe.

Jedną z najciekawszych propozycji konkursowych był temat „Pod skrzydłami anioła”. Formuła tego konkursu przeszła pewną ewolucję od profilaktyki alkoholowej, aż po tematy dotyczące życia codziennego, relacji z kolegami i koleżankami oraz rodzicami.

W pierwszych latach kampania była nastawiona bardzo konfrontacyjnie – uczniowie robili marsze, skandowali hasła, przemarsz zabezpieczała policja. To już przeszłość – dodaje Izabela Grodzka.

Robert Brojek przyznaje, że tego typu akcje wpisują się w działania szkoły w Krzelowie. – Co roku przygotowujemy programy wychowawcze, które się uzupełniają np. przeciwdziałanie narkomanii czy alkoholizmowi. Jeżeli temat  konkursu jest ciekawy to rodzice bardzo się angażują w pracę z dziećmi, a także zachęcają innych rodziców do działania. Ja podchodzę do tego, że spróbować zawsze można, a wynik może nas zaskoczyć. Na apelach zawsze wyróżniamy uczniów, którzy wzięli udział w konkursie. Eksponujemy uczniów, którzy podjęli próbę, bez względu na wynik.

Uroczystość finałowa oraz wręczenie nagród w konkursie „Zachowaj Trzeźwy Umysł” odbyła się 3 października 2019 roku w Centrum Olimpijskim w Warszawie. – Za swoją pracę i zaangażowanie Krzysztof został nagrodzony bezprzewodowym zestawem muzycznym z technologią bluetooth – mówi Marta Ardeli pełnomocnik Wójta Gminy ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Narkomanii i Uzależnień Lekowych.

 

To nie koniec dobrych informacji. Warto dodać, że Marta Ardeli została członkiem Kapituły „Trzeźwego Umysłu”. Jest to prestiżowe wyróżnienie, przyznawane najbardziej aktywnym pełnomocnikom i koordynatorom do spraw profilaktyki ze wszystkich województw.

Jednocześnie gmina Wińsko otrzymała certyfikat potwierdzający zaangażowanie samorządu lokalnego w promocję nowoczesnej profilaktyki oraz propagowanie edukacji, sportu i samorozwoju wśród dzieci i młodzieży jako alternatywy wobec zachowań ryzykownych i sięgania po substancje psychoaktywne. Kampanię realizowano między 1 grudnia 2018 roku, a 1 grudnia 2019 roku.