500+ zmienia się w 800+. Uważajcie na fake newsy

0
113

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), doniesienia krążące w internecie o wyrównaniu świadczenia 500 plus do kwoty 800 złotych za okres od sierpnia do grudnia 2023 roku są fałszywe. ZUS potwierdza, że kwota wypłacanego świadczenia pozostanie bez zmian do końca 2023 roku i że rzekome możliwości składania wniosków o wyrównanie są nieprawdziwe.

Zmiany w wysokości świadczenia wychowawczego 500 plus mają nastąpić automatycznie od 1 stycznia 2024 roku, bez konieczności składania dodatkowych wniosków. Rodzice otrzymają informacje o podwyżce na swoich kontach PUE ZUS. Prawo do świadczenia ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku, a wnioski powinny być złożone do końca czerwca, chyba że chodzi o nowo narodzone dzieci, dla których okres ten wynosi 3 miesiące od dnia narodzin.

Zasada trzech miesięcy dotyczy także przypadków objęcia dziecka opieką, przysposobienia lub umieszczenia w domu pomocy społecznej lub pieczy zastępczej. Wnioski na nowy okres świadczeniowy, rozpoczynający się 1 czerwca 2024 roku, będą można składać od lutego przyszłego roku za pośrednictwem różnych platform elektronicznych, takich jak mZUS, PUE ZUS czy portal Emp@tia.

Warto podkreślić, że informacje te mają na celu rozwianie nieścisłości związanych z fałszywymi doniesieniami krążącymi w internecie oraz podkreślenie konieczności korzystania z oficjalnych źródeł informacji.