Prymas: pozostańcie w domach, skorzystajcie z dyspensy

0
641
www.pixabay.com

Wojciech Polak, prymas Polski, podczas wywiadu dla Radia Plus podkreślił, że „łamanie zakazów podczas epidemii jest naruszaniem piątego przykazania, w którym jesteśmy obowiązani dbać i strzec życia innych i własnego”.
Dziś środa, jutro rozpoczyna się Triduum Paschalne, które dla katolików jest niezwykle ważne. Wierni uczestniczą w tym czasie w mszach św. W tym roku, będzie jednak zupełnie inaczej… nie tylko jeśli chodzi o spotkania rodzinne i towarzyskie, ale i o stronę duchową.
Wielu katolików nie wyobraża sobie Wielkiego Tygodnia bez uczestniczenia w Triduum Paschalnym. Prymas Polski apeluje jednak do wiernych, aby pozostali w swoich domach, a także skorzystali z dyspensy i za pomocą mediów uczestniczyli w nabożeństwach.

Pięknie pan minister Szumowski powiedział, że to są święta życia. Więc dlaczego mamy, idąc w ten sposób na przekór, czynić z tych świąt święta śmierci? – mówił w Niedzielę Palmową w Radiu Plus. Podobnej wypowiedzi Prymas udzielił podczas wywiadu dla Radia Zet, kiedy to zaznaczył, że podczas odprawiania mszy św. i nabożeństw księża będą „liczyć wiernych”. Jak mówił, być może wprowadzą zasadę, że wierni będą „liczeni”, podczas chodzenia do kościoła przez zakrystię.

Pokusa, żeby temu się przeciwstawiać, żeby nie słuchać zakazów, które są, żeby je łamać, żeby mówić „nic mi się nie stanie”, jest najpierw pokusą przeciwko naszemu człowieczeństwu – powiedział arcybiskup Wojciech Polak i dodał, że jeżeli jest to robione z rozmysłem i ze świadomością, to jest naruszanie piątego przykazania Dekalogu, w którym jesteśmy przecież obowiązani dbać i strzec życia nie tylko innych, ale też własnego. A przez nasze własne życie, przez to, żebyśmy sobie nie szkodzili, mamy nie szkodzić innym.