Jak relacjonują na swoim fan-page’u na facebooku :
„Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wińsku z kulturalną wizytą we Wrocławiu
Zakończyliśmy niesamowity projekt realizowany przez Stowarzyszenie Wińsko dla Edukacji, a finansowany z środków Fundacji PZU z programu Fundacja PZU z Kulturą. Projekt miał na celu umożliwienie uczniom Szkoły Podstawowej w Wińsku kontaktu z szeroko pojętą kulturą wysoką. Dzięki niemu uczestnicy poznali instytucje kulturalne Wrocławia, zdobyli nowe doświadczenia i mają wiele pięknych wspomnień, a co najważniejsze rozbudzili w sobie motywację do odwiedzania miejsc kulturalnych.
W ramach projektu odbyło się siedem wyjazdów do Wrocławia, podczas których odwiedziliśmy wspaniałe miejsca:
Narodowe Forum Muzyki – mieliśmy okazję zwiedzić NFM od piwnic po najwyższe balkony. W Narodowym Forum Muzyki wysłuchaliśmy również piękny koncert „Ignacy Paderewski z przymrużeniem oka”. W NFM wzięliśmy udział w warsztatach teatralno-muzyczno-tanecznych „Z przytupem”, podczas których poznaliśmy tradycyjny dolnośląski taniec – kozira.
Hala Stulecia – mieliśmy okazję zwiedzić wnętrza Hali Stulecia wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dodatkowo zobaczyliśmy fontannę multimedialną.
Visitor Centre – to ciekawe miejsce w Hali Stulecia, gdzie zapoznaliśmy się z imponującą historią obiektu w interaktywny i nowoczesny sposób z wykorzystaniem technologii VR.
Wystawa Body Worlds Vital – imponująca wystawa prezentująca ludzkie ciało w ruchu. Niewątpliwie to wystawa wywołująca ogromne emocje w odbiorcach. Dzięki niej wiemy jak ważne jest dbanie o własne ciało.
Teatr Muzyczny Capitol – w pięknych wnętrzach teatru obejrzeliśmy wspaniały spektakl Alicja na motywach Alicji w krainie czarów. Scenografia, kostiumy, muzyka na żywo zrobiły piorunujące wrażenie na wszystkich uczestnikach.
Centrum Historii Zajezdnia – to miejsce gdzie w ciekawy i nowoczesny sposób zdobywaliśmy wiedzę na temat powojennej historii Wrocławia i Polski. Mieliśmy niepowtarzalną okazję doświadczyć zakupów w czasach PRL-u czy wsiąść do czerwonego ,,malucha”.
Opera Wrocławska – będąc w operze zachwycaliśmy się imponującym wnętrzem. Obejrzeliśmy balet ,,Dziadek do orzechów” z muzyką Piotra Czajkowskiego graną na żywo. Było to niezwykłe doświadczenie.
Wystawa Kolejkowo – na wystawę udaliśmy się do Sky Tower we Wrocławiu. Mieliśmy okazję odbyć podróż po Dolnym Śląsku w miniaturze. Wszystkie makiety są stworzone z ogromną precyzją, dbając o najdrobniejszy szczegół. Pani przewodnik zabrała nas w humorystyczną wycieczkę pełną zagadek. Z powodu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia mogliśmy również zobaczyć piękne Miasto z Piernika.
Teatr Lalek – obejrzeliśmy spektakl ,,Opowieści z Wielkich Bloków”, który opowiada o 10letniej Weronice, która nie słyszy. Jej postać jest grana przez niesłyszącą aktorkę. Weronika marzy o zabawie z rówieśnikami. Spektakl traktuje o niepełnosprawności, wielkich marzeniach. Na koniec aktorka opowiedziała o swoich doświadczeniach. Była to niezwykła lekcja empatii.
Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego – wybraliśmy się również do gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie mogliśmy podziwiać piękne Oratorium Marianum. Zachwyciły nas imponujące wnętrza muzeum. Mogliśmy też obejrzeć wystawę stałą prezentującą bogatą historię uniwersytetu. Ostatnim punktem było wejście na wieżę matematyczną. Wspinając się na wieżę zostaliśmy zaskoczeni wystawą fotografii prezentującej Gminę Wińsko. Piękna pogoda sprawiła, że widoki były niezapomniane.
Muzeum Panorama Racławicka – mieliśmy niewątpliwie ogromną przyjemność zobaczyć niesamowite i jedyne w swoim rodzaju dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Ogromnych rozmiarów obraz przedstawiający zwycięską bitwę pod Racławicami. W Małej Rotundzie zapoznaliśmy się z historią powstania Panoramy Racławickiej.
Multisensoryczna Wystawa Van Gogh – jest to fantastyczna, światowa, multisensoryczna, niezwykle angażująca zmysły wystawa największych dzieł VINCENTA VAN GOGHA we Wrocławiu. Wystawa przeplatana jest czytanymi listami Van Gogha do swojego brata Theo, a wszystkiemu towarzyszy muzyka Chopina. Wystawa była dla nas czymś absolutnie nowatorskim, całkowicie nowym doświadczeniem. Obrazy Van Gogha wyświetlane na ogromnych ekranach, muzyka zrobiły niesamowite wrażenie.
Hydropolis – zwiedziliśmy również unikatowe centrum nauki o wodzie. Centrum zawiera siedem stref tematycznych. Mogliśmy poznać stworzenia żyjące w największych głębinach, zobaczyliśmy batyskaf, dowiedzieliśmy się jak ważna jest woda w życiu człowieka, poznaliśmy historię wrocławskich wodociągów i historię powodzi w 1997. W Hydropolis wzięliśmy również udział w warsztatach przedstawiających różne właściwości wody.
Teatr Polski – obejrzeliśmy wzruszający spektakl ,,Błękitny Pies”. Spektakl opowiada o Błękitnym Psie, który trafia na ziemię, aby pomagać nieszczęśliwym dzieciom. Traktuje o niepełnosprawności, ciężkiej chorobie, śmierci, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci. Scenografia, kostiumy, muzyka są przepiękne. Polecamy spektakl każdemu. Po spektaklu mieliśmy niepowtarzalną okazję porozmawiać z aktorami i panią reżyser Agatą Skowrońską.
Punkt widokowy Sky Tower – dodatkową atrakcją naszych wyjazdów projektowych była emocjonująca wizyta na 49 piętrze wrocławskiego Sky Towera. Pogodę mieliśmy wymarzoną i mogliśmy podziwiać piękną panoramę Wrocławia z wysokości 212 metrów – niezapomniane przeżycie.
Udział w projekcie dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń, był pięknym doświadczeniem, które na długo w nas zostanie. Dziękujemy Fundacji PZU za możliwość poznania tylu pięknych miejsc. Uczestnikami projektu była klasa 5b i przedstawiciele klas 4b oraz 5a.
Dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w projekcie za zaangażowanie, wzorową postawę; rodzicom uczniów za zaufanie oraz nauczycielom i dyrekcji szkoły za pomoc w organizacji całego projektu.
Patrycja Serdyńska – pomysłodawca i koordynator projektu
Projekt Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wińsku z kulturalną wizytą we Wrocławiu finansowany jest z środków Fundacji PZU z programu Fundacja PZU z Kulturą.”
Źródło – FB https://www.facebook.com/winskodlaedukacji/