Bezrobocie znowu w dół. Liczba osób bez pracy spadła poniżej miliona

0
1008
Fot. www.epainfo.pl

Bezrobocie w marcu spadło do 5,9 proc. wobec 6,1 proc. w lutym – wynika z najnowszych wyliczeń resortu pracy. Minister Elżbieta Rafalska zapowiada, że będzie jeszcze lepiej. W lecie ma paść nowy rekord.

Na koniec marca w urzędach pracy zarejestrowanych było 986 tys. bezrobotnych. To o prawie 31 tys. mniej niż w lutym – ogłosiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To oznacza, że bez pracy jest 5,9 proc. Polaków.

Wynik jest zdecydowanie lepszy niż miesiąc wcześniej, gdy bezrobocie wynosiło 6,1 proc. W analogicznym okresie poprzedniego roku wynosiło 6,6 proc.

Czytaj też: Zarobki w lutym wzrosły szybciej od prognoz. GUS opublikował najnowsze dane

Bezrobocie minimalnie poniżej 6 proc. to średnia dla kraju. Są województwa, w których sytuacja na rynku pracy jest jeszcze lepsza. W wielkopolskim bezrobocie rejestrowane wynosi zaledwie 3,2 proc. – to najlepszy wynik w Polsce. Jeszcze trzy inne województwa są poniżej 5 proc.

Najgorsza sytuacja ciągle panuje w warmińsko-mazurskim, gdzie pracy nie ma ponad 10 proc. mieszkańców. O zatrudnienie nie jest łatwo też w kujawsko-pomorskim, podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim (ponad 8 proc. bezrobocia).

Resort pracy prognozuje spadek bezrobocia

Wiceminister Stanisław Szwed, komentując najnowsze statystyki, wskazał, że poprawia się sytuacja osób młodych na rynku pracy. Przybywa osób zatrudnionych na umowy na czas nieokreślony i mniej osób zatrudnionych jest na umowy cywilno-prawne.

Ze słów minister Elżbiety Rafalskiej wynika, że po trzech ostatnich słabszych miesiącach, wracamy na ścieżkę spadku bezrobocia.

– W okresie letnim oczekujemy spadku bezrobocia w okolicach 5,3 proc., co oznaczałoby rekordowo niską stopę bezrobocia – powiedziała Rafalska podczas konferencji prasowej. Jak dodała, we wrześniu wskaźnik ten może wynieść nawet 5,2 proc.

Z szacunków MRPiPS wynika, że na koniec roku bez pracy będzie około 5,5 proc. Polaków (zarejestrowanych w urzędach). Byłoby to nieznacznie mniej niż wynika z prognozy przyjętej w budżecie, a więc 5,6 proc.

Podane przez ministerstwo statystyki bezrobocia w marcu mają na razie wstępny charakter. Pełne dane na ten temat zaprezentuje Główny Urząd Statystyczny w drugiej połowie kwietnia.

źródło: money.pl