Od grudnia elektroniczne zwolnienia. ZUS gotowy na protesty lekarzy

0
679

E-zwolnienia mają od grudnia zastąpić tradycyjne L4. Nie wszyscy lekarze są jednak przekonani do tego rozwiązania. Szefowa ZUS Gertruda Uścińska przekonuje, że jej pracownicy są gotowi na sytuacje awaryjne.

1 grudnia w Polsce mają zniknąć papierowe zwolnienia lekarskie. Zastąpi je system elektroniczny. Minister Elżbieta Rafalska przekonywała, że tradycyjne L4 przez wiele lat nastręczały wiele trudności lekarzom i pacjentom, a teraz proces ten ma być znacznie ułatwiony. Wyjaśniała, że po wpisaniu numeru PESEL lekarze będą mieli wszystkie dane, które musieli dotychczas wprowadzać ręcznie. E-zwolnienie ma następnie automatycznie trafiać do ZUS.

Tyle tylko, że nie wszyscy lekarze są zwolennikami nowego rozwiązania. Przekonują nawet, że przestaną wystawiać zwolnienia. Chodzi przede wszystkim o to, że nowe prawo nakłada na nich obowiązek posiadania komputerów.

Szefowa ZUS Gertruda Uścińska pytana przez „Dziennik Gazetę Prawną” o ewentualny protest lekarzy, odpowiada, że Zakład jest gotowy na sytuacje kryzysowe. – Mamy nie tylko plan B. Mamy plany na większą liczbę sytuacji nietypowych – stwierdziła.

Nie chce przy tym straszyć lekarzy kontrolami. – Tu nie chodzi o to, żeby kogokolwiek przestraszyć. Ze swojej strony zrobiliśmy wszystko, żeby lekarze bezproblemowo przeszli na elektroniczne zwolnienia. Działaliśmy i działamy nie przez przymus, ale przez zachęty i pomoc – przekonuje w rozmowie z „DGP” Uścińska.

Ułatwienie, ale i kontrola zwolnień

Elektroniczne zwolnienia mają z jednej strony ułatwiać życie pacjentom i lekarzom, ale z drugiej strony pomogą uszczelnić system. ZUS ma wyłapywać więcej „lewych” L4. – Kontrolujemy i będziemy kontrolować w takim zakresie, w jakim pozwala na to prawo. E-zwolnienia dają na pewno większe możliwości pracodawcom, którzy na bieżąco będą wiedzieć, co się dzieje z ich pracownikiem – powiedziała szefowa ZUS.

źródło i fot: money.pl