W życie wchodzi nowa ustawa o sukcesji. Przepisy przewidują łatwiejszą zmianę pokoleniową w firmach

0
744

Resort przedsiębiorczości i technologii zachęca przedsiębiorców do powoływania zarządców sukcesyjnych oraz wpisywania ich online do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Dzięki temu, po śmierci właściciela firmy, w mocy pozostaną m.in. umowy o pracę, zezwolenia czy koncesje związane z przedsiębiorstwem.

Przez czas sprawowania zarządu sukcesyjnego będzie można posługiwać się nazwą firmy, numerem NIP oraz firmowym kontem zmarłego właściciela.

Rozwiązanie to było długo oczekiwane przez firmy rodzinne. Ważne, by zostało zastosowane w praktyce – wskazuje ekonomista Artur Bartoszewicz.

– Sukcesja i ukształtowanie tego modelu – możliwości wskazania za życia osoby, która w przypadku śmierci będzie podejmowała dalej działania – umożliwi stabilizowanie takich przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy powinni, przy osobowych działalnościach, wpisać tę informację do ewidencji i jednoznacznie zadbać o bezpieczeństwo swojego podmiotu bez względu na to jak się czują i jak postrzegają swoją przyszłość. Dbanie o bezpieczeństwo swojego podmiotu i wzięcie pod uwagę ryzyka śmierci dla działalności gospodarczej jest ważnym aspektem – zaznacza Artur Bartoszewicz.

Dotychczasowe przepisy przewidywały, że wraz ze śmiercią właściciela jego sukcesorzy nie mogli płynnie kontynuować prowadzenia biznesu. Śmierć przedsiębiorcy powodowała też wygaśnięcie kontraktów handlowych i oznaczała utratę pracy dla zatrudnionych w przedsiębiorstwie.

źródło: wdolnymslasku.com